Pred niekoľkými mesiacmi sa mnohí ľudia v Európe začali tešiť na lacnejšie používanie hlasových a dátových služieb v krajinách Európskej únie. Nové nariadenie priamo z Bruselu malo zaistiť, že kdekoľvek v EÚ by ste mali za hovory a dáta platiť rovnako, ako na domácom území. Pôvodný plán ale stroskotal a novinka bola odkladaná dlhé mesiace, až kým sa dnes predstavitelia Európskej únie konečne dohodli na tom, že roamingové poplatky v 28 členských krajinách budú skutočne zrušené.
Trochu menej pozitívne je už ale to, že sa tak stane až v júni v roku 2017. To je výrazný posun oproti pôvodným plánom, ktoré hovorili o tom, že roaming bude zrušený už v roku 2016. V každom prípade sa teraz zdá, že rozhodnutie zo strany EÚ je už definitívne a skutočne sa môžeme tešiť na to, že v rámci Európskej únie budeme môcť telefonovať, posielať SMS správy a pripájať sa na internet za takú cenu, ako to robíme doma.
Ešte pred úplným zrušením roamingu sa dočkáme finálneho zníženia cien za poskytovanie telekomunikačných služieb v zahraničí. Operátori v členských krajinách EÚ od apríla 2016 nebudú môcť účtovať za svoje služby viac, ako teraz nariadila Európska únia. V praxi to znamená, že v krajinách EÚ môžeme zaplatiť maximálne o 5 centov viac za každú prevolanú minútu, o 2 centy viac za poslanú SMS správu a o 5 centov viac za použitý MB dát. Aj keď zrušenie roamingu nepríde hneď, aspoň si dovtedy budeme môcť užívať v zahraničí lepšie ceny.
Poslanci tiež hlasovali za pravidlá neutrality internetu, ktorá je dnes veľmi diskutovanou témou. Zatiaľ, čo niektorí chceli úplne odstránenie obmedzení zo strany vlád a poskytovateľov internetových služieb, iní chceli autoritám nechať zadné dvierka. Výsledkom je akýsi kompromis, vďaka ktorému by sme mali mať prístup naozaj ku všetkým častiam internetu, no poskytovatelia majú stále k dispozícii určité obmedzené nástroje, pomocou ktorých by teoreticky mohli ovplyvniť to, k čomu budeme mať prístup. Hoci EÚ tvrdí, že ide o najsilnejšiu dohodu na svete, stále to nie je to, čo by mnohí z nás očakávali.
Zdroj: Európska komisia via The Verge