MojAndroid

O zrušení samotného roamingu, alebo skôr o zrušení poplatkov za využívanie služieb vlastného operátora v roamingovej sieti, už bolo v zásade rozhodnuté minulý rok. Celý mechanizmus zmeny však počítal s jedným zásadným vstupom a tým bolo vytvorenie pravidiel, ktoré by sa po nadobudnutí účinnosti zrušenia roamingových poplatkov začali aplikovať na zákazníkov a operátorov. Ide o pravidlá alebo podmienky férového využívania, ktoré sa spolu so zrušením roamingových poplatkov začnú aplikovať.

Náš tip
Roamingová ponuka operátorov | LETO 2016

Už je teda definitívne jasné, že samotné zrušenie poplatkov v cudzej roamingovej sieti je účinné od 15. júna 2017 a od pondelka konečne poznáme aj návrh férových podmienok, ktoré sa práve po tomto dátume budú vzťahovať na zákazníkov a operátorov pri cestovaní do zahraničia a využívaní služieb vlastnej SIM karty u iného operátora v cudzine. Samozrejme máme na mysli výlučne región Európskej únie, kde majú pravidlá EÚ dosah a právny význam.

Náš tip
Európska únia odsúhlasila zrušenie roamingových poplatkov od júna 2017

Roaming EU

Samotný dokument zverejnila Komisia na svojej stránke. Je vcelku rozsiahly, obsahuje množstvo podmienok, väčšina je však zameraná na riešenie vzťahu medzi operátorom a zákazníkom, ktorý bude chcieť nastavený systém zneužívať. Inak celkovo som nadobudol dojem, že okrem základných pravidiel, o ktorých sa dá diskutovať, do akej miery vychádzajú v ústrety zákazníkovi a zlepšujú jeho postavenie, sú mnohé pravidlá postavené na stranu operátorov a vytvárajú im nástroje, ako bojovať proti nečestným zákazníkom. Je mi jasné, že každá regulácia počíta s výskytom aj takýchto situácií, no v takomto rozsahu som to nečakal. Avšak každá skupina, a teda aj operátori má svoje pevné miesto v lobby systéme Bruselu.

Roaming EU

Základné pravidlo je nastavené tak, že domáce ceny budeme môcť čerpať v zahraničí maximálne po dobu 30 dní súvisle, pričom to nesmie presiahnuť celkovo 90 dní počas roka. Ak teda pocestujete do zahraničia viac krát, bude sa to celé spočítavať do celkovej doby 90 dní, ale každý jeden pobyt môže byť maximálne 30 dní súvisle dlhý. Po prekročení sa dostáva zákazník do pásma, kde Komisia navrhuje osobitné ceny, ktoré bude platiť. Komisia navrhuje, aby každá minúta hovoru stála 4 centy, jedna SMS správa 1 cent a 2 MB dát by mal stáť 85 centov. To by sa malo pripočítať k cene, ktorú má zákazník stanovenú u nášho domáceho operátora.

Roaming EU

Pre zákazníkov, ktorí majú u svojho operátora neobmedzený balík volaní napríklad, by mal operátor urobiť priemer volaní, ktoré zákazník používa bežne a ten dostane aj v roamingu. Teda ak môžem mesačne volať neobmedzene, avšak využívam túto službu spôsobom, že prevolám každý mesiac 200 minút, bude práve toto referenčná hodnota a počet minút, ktoré dostanem do roamingu. Pre väčšinu používateľov to bude zrejme výhodné, ak navštívite zahraničie (EÚ) počas leta v rámci dovolenky, voláte skutočne v rámci svojich predplatených minút a dát. Pri predplatených kartách míňate svoj kredit a to bez ďalších poplatkov. Návrh navyše počíta s tým, že ak je skupina ľudí, ktorá denne cestuje do zahraničia do práce (napríklad Slováci do Maďarska), bude môcť operátor aplikovať výnimky, teda nevzťahovať obdobie 90 a 30 dní na takýchto zákazníkov.

Samotný návrh je možné pripomienkovať aj zo strany slovenských používateľov. Na výber je buď úplne anonymná forma alebo forma zadania svojich osobných dát. Všetko môžete vybaviť cez príslušnú stránku Komisie v časti “feedback” a na zaslanie pripomienok je lehota štyroch týždňov od publikácie návrhu.

AKTUALIZÁCIA 9. septembra:

Tak iba pár dní po tom, ako Komisia zverejnila svoj návrh, prišiel dnes zásah od jej predsedu. Jean-Claude Juncker nebol s finálnym návrhom spokojný a tak na základe jeho pokynu sa začnú robiť zmeny. Čo presne bolo vytýkané nie je jasné, oficiálne oznámenie je veľmi skromné a iba odkazuje na negatívne reakcie verejnosti. Komisia o presnom dátume nového návrhu nateraz nehovorí, iba uvádza, že ho predstaví skoro. Konečný termín zrušenia poplatkov v roamingu by však ohrozený byť nemal. Pre väčšinu z nás je dôležité poznať aj to “B”, teda aké vlastne tie pravidlá budú.

8.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

16 odpovedí na “Poznáme ceny roamingu po jeho zrušení. Toto sú nové pravidlá. AKTUALIZOVANÉ: Komisa bude robiť nové pravidlá”

  1. Cize zakaznik zase utre hubu! Pravidla su nastavene tak, aby ludi ani nahodou nanepadlo ist si zobrat sim-kartu napriklad do Rakuska (s ovela vyhodnejsim programom) a pouzivat ju trvalo na Slovensku.

    Bohovsky dakujeme euro-uradnikom, ze pre nas zase spravili velke HOUNO! V EU sice formalne mame volny trh, ale to len dovtedy kym to vyhovuje firmam. Ak by nahodou z volneho trhu mohli profitovat zakaznici, tak to treba hned obmedzit…

    • A čo si cakal???Že giantom ako Orange,Telekom,Vodafone zoberu miliardove zisky?
      Úradnici a darmožrači z Bruselu dostali sponzorské vo forme milionových darov a rozhodli takýmto mačkopsom.
      Akoze sa bijeme o ludi ale viac menej nam zecte kalabas.

    • co ti brani mat dve simky?
      tak ako sa pise vyssie, telekom by sa nebol rad, keby cela bratislava fungovala na rakuskych simkartach.. museli to nejak obmedzit a pre beznych dovolenkarov (v zahranici do 30dni/rok) je to plne vyhovujuce..
      (mne je to jedno, ja chodim aj tak mimo EU a na 60dni v kuse raz rocne)

    • ako nechcem as zastavať tel operátorov ale toto si akú blbosť napísal neviem ako by sa tebe páčilo keby si niekde vybudoval infraštruktúru na niečo a teraz by prišiel nejaký pánko v obleku a povedal by že ju musíš bezodkladne a nároku na honorár poskytnúť inému poskytovatelovy ktorý u seba doma má iné ceny v tomto prípade lepšie pre koncového užívateľa. čo je presne tento prípad lebo nie rakúsky operátori alebo anglický u nás majú sieť ale slovenský tak prečo by ju mali mať dostupnú zadarmo keď ju nevybudovali

      • Co ti brani aby si aj ty dal lacnejsie ceny? Myslis ze naklady na vybudovanie tej infrastruktury v Rakusku su nizsie, ako na Slovensku? Povedal by som, ze skor naopak…

        Podnikanie na volnom trhu je aj o tom, ze sa musis vysporiadat s konkurenciou! Ak sa ti to nepaci, chod do dakej totalitnej krajiny, ktora ti poskytne monopol. Ale nema vyznam predstierat si ze tu mame volny trh, a pritom robit vsetko pre to, aby ten trh az tak volny nebol…

        • co tu pleties podnikanie na volnom trhu a podobne veci ja tu hovorím o tom že operátor aby v určitej krajine mohol byť si musí vybudovať infraštruktúru teda siete a ked si to nevybuduje že nemá prečo používať sieť niekoho iného lebo to ide práve proti podnikaniu jeden stavia druhý dostáva zaplatené. a vybudovanie siete nie je len o postavení siete ale aj o získaní povolenia od statnych organov ze tu smie posobit a podobne a takéto niečo že kúpim si kartu inde a budm ju používať tu je presne toto co by zabíjalo konkurenciu naviac ja tu neporovnávam kto kde koľko investoval tam to investoval a tam to aj používa. Takisto si nekúpiš švajčiarsku diaľničnú lebo je lacnejšia a nebudeš jazdiť po slovenských cestách

        • a mozno to vybudovanie lacnejsie aj bolo. volny trh tiez neznamena, ze nastavis regulaciu tak priuzko, ze zlikvidujes vsetkych az na hrstku. K tomu monopolu alebo pripade olygopolu sa da takto velmi lahko dostat. Nemozno vsetko hadzat do jedneho vreca. Anteny a cela infrastruktura nieco stoja a nespadli z neba zadarmo. Dlhe roky si kazdy hrabal na vlastnom piesocku, nie je mozne razom vytvorit jedno pieskovisko ktore na konci zuinuje trh.

    • To máš tak keď celá EÚ je tvorená lobbystami z nadnárodných korporácií. Čo myslíš prečo prešli aj také nezmysly ako “úsporné žiarivky”, DPF v dieseloch, štandardizované rozmery zeleniny apod.
      Vstup do EÚ, resp. jej samotný vznik bol od začiatku účelový a takéto kvázi výhody majú ľuďom len zalepiť oči, že sa pre nich akože niečo robí.

      • Pod a pokracuj, rad si vypocujem ako je vsetko zle a ako regulacia zakrivenych uhoriek pred vstupom do EU neexistovala a aky cisty vzduch vychadza z vyfukov dieslovych aut a ake bolo skvele ked kazdy jeden telefon mal inu koncovku na nabijanie…

        • A békať si už začal alebo si len ovca-začiatočník?
          Kde som písal o tom, že z dieslov vychádza čistý vzduch? Si vážne myslíš, že EÚ vďačí celý svet za to, že máme štandardizovaný konektor v smartphonoch? Ako to, že na Apple ich rozhodnutie akosi neplatí?

          • Nikde si nepisal ze s dieslov je cisty vzduch ale ocividne ti vadia diesel filtre ked ich oznacujes ako nezmysel. Logickym usudkom ti teda nema dovod vadit nefiltrovany spinavy vzduch z vyfuku diesla ;).
            Okrem toho ma tvoj koment nulovu hodnotu co len poklada otazky bez dalsieho vysetrenia a snazis sa ma osocit ovcou. Do ovce vacsinou nadavaju ludia ktori si myslia ze ich pravda je jedina co existuje a ako vytrcaju z radu s ich nazorom. Je to ale naopak prazdny vykrik do tmy presne ako Tvoj povodny koment ktory nemal ziadnu pridanu hodnotu.

    • Spocitaj si kolko by si bez tych euro uradnikov platil na kratkom 1 dnovom vylete mimo siete slovenskych operatorov a to ako vseobecne stlacili cenu dole regulaciou. Preco je v rakusku lacnejsie je specifikum trhu. Napriklad vacsina ludi zije na uzemi mensom ako cele slovensko a tak dokazu pokryt viac ludi novou technologiou rychlejsie a lacnejsie. Slovensko je roztrusene a tak stoji viac rozsirovanie aj udrzba.

Pridaj komentár

+