MojAndroid

Možno ste zaznamenali, že najbohatší človek planéty, Elon Musk, kúpil sociálnu sieť Twitter a plánuje taktiež zmenu niektorých pravidiel. Ak by sa vám čokoľvek na týchto zmenách nepáčilo, možno ste začali hľadať nejakú alternatívu a dopočuli ste sa o Mastodon. Podľa webového portálu Gizmodo pôjde o podobnú sociálnu sieť, ako Twitter, avšak pochádza od Európskej únie.

Európska únia chce vytvoriť platformy s lepšími právami pre používateľov

Európska únia neplánuje len vytvorenie alternatívy pre Twitter s názvom EU Voice, ale aj pre YouTube. Takzvané “EU Video” bude postavené na open-source platforme PeerTube. Tieto platformy sú súčasťou takzvaného “fediverza”, teda okruhu bezplatných open-source sociálnych platforiem, ktoré sú možno schopné nahradiť celosvetovo známych mien pre sociálne siete a iné populárne platformy. Do fediverza patrí napríklad aj Pixelfed (podobné ako Instagram) a Funkwhale (podobné ako Spotify). Momentálne nevieme, či tieto menej známe mená vezme Európska únia do svojich rúk, no nebolo by to popravde nejakým prekvapením.

Európska komisia
Európska komisia | Zdroj: Gizmodo.com

Európski predstavitelia nie sú už niekoľko rokov úplne spokojní s americkými technologickými spoločnosťami z dôvodu nedostatkov v oblasti ochrany osobných údajov používateľov a taktiež sa im nepáčia ani postupy v cenzúre obsahu na sociálnych sieťach. EU Voice a EU Video bude údajne dbať na práva používateľov, ich súkromie a ochranu osobných údajov. Samozrejmosťou majú byť platformy bez prítomnosti reklám a taktiež nebudú existovať obmedzenia, kto môže a kto nemôže danú sociálnu sieť používať. Tieto opatrenia okrem iného dávajú jednotlivcom možnosť voľby a kontrolu nad tým, ako sa používajú ich osobné údaje.

Náš tip
Twitter prejde zásadnými zmenami. Šéfovať mu bude Elon Musk, zaplatil 44 miliárd dolárov

4.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+