MojAndroid

Strašiak alebo potrebná zmena stavu, ktorý je nevyhovujúci. Dva rozdielne pohľady, dvoch rozdielnych skupín. To je nová reforma autorských vecí na internete, o ktorej budúcnosti sa rozhodne 26. marca.

Finálne rozhodnutie sa blíži a s ním aj protesty

Už 26. marca má prebehnúť hlasovanie v Európskom parlamente o návrhu Smernice o autorskom práve, ktorá má zásadným spôsobnom zasiahnuť do celého doterajšieho fungovania citácií, uvádzaní zdrojov a ich kopírovania, ako to poznáme v súčasnosti. Zasiahne to aj všetky redakcie, ako je naša. Otázka iba je, do akej miery sa obavy naplnia a či máme skutočne pred sebou strašiaka, ktorého je nutné sa iba báť. A ide pritom o dva články, ktoré sú problém. Je to článok 11 a článok 13 smernice.

Proti pripravovanej zmene, ktorá sa má dotýkať každého užívateľa internetu sa rozhodli protestovať viaceré mestá. Okrem protestov, ktoré však väčšinou organizujú alternatívne politické strany (ak ich tak môžeme nazvať), ktoré majú vo svojich programoch slobodu vyhľadávania informácií na internete, a to v zásade bez akejkoľvek kontroly a obmedzení, je tu aj celoeurópska petícia.

K tej sa môže pripojiť každý, pričom už dnes obsahuje vyše päť miliónov podpisov. Ak máte záujem, stačí vložiť svoje údaje priamo pod ňu. Budúcotýždňové hlasovanie totiž bude znamenať posledný krok, a tak už ďalšia šanca protestu nebude. Následne má aj Slovensko dva roky na to, aby jednotlivé ustanovenia smernice dostalo do svojho právneho poriadku.

Boj proti gigantom?

Sporný článok 11 má umožniť všetkým vydavateľom tlače pýtať za svoje on-line texty poplatky. Ak teda napríklad Google bude chcieť pre svoje výsledky vyhľadávania použiť takýto zdroj, bez súhlasu a platbe jej autorom to nebude môcť urobiť. Teda úplne odlišný princíp, ako je dnes. Google alebo aj Facebook má z toho obavy. Podľa ich vyjadrenia to zničí slobodný a neobmedzený model vyhľadávania, ktorí chcú všetci koncoví zákazníci. Na strane druhej, práve vydavatelia tlače chcú svoj kúsok z pomyselného koláča príjmov z on-line reklamy a tak vidia svoju príležitosť. Spoločnosti ako Google a Facebook budú musieť hľadať nový model, ktorý vyhovie všetkým, nielen im.

No a nasleduje článok 13. Ten bude pre každého vydavateľa znamenať, že obsah, ktorý publikuje, má autorsky chránený. Alebo má prosto súhlas autora, že ho môže publikovať. A každý vydavateľ on-line média bude niesť plnú zodpovednosť za to, že súhlas má. A to bez ohľadu na to, či o tom vie alebo nie. Jednoducho, bude to jeho zodpovednosť.

V praxi sa počíta s tým, že si web musí nasadiť ochranu proti nahrávaniu obsahu, kde je pochybnosť o autorstve a súhlase autora. To sa týka napríklad kopírovania určitých názorov alebo vyjadrení vo fóre, ktoré sa deje bežne. Aj keď to nerobí priamo vydavateľ média, bude niesť zodpovednosť za to, že sa chránený text objavil na jeho webe, a to jeho vložením od cudzej, často anonymnej osoby.

Svoj nesúhlas s pripravovanou zmenou vyjadrila 21. marca slovenská Wikipédia, keď svoje služby na tento jeden deň vypla. Jej sa totiž dotknú zmeny celkom znateľne.

Novým pravidlám sa počas dvoch rokov, keď sa bude rysovať slovenská verzia pravidiel, budeme musieť prispôsobiť aj my v redakcii.

25.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+