MojAndroid

Priemerné ceny dát, ktoré spotrebiteľ platí v jednotlivých krajinách zaznamenávajú pri porovnaní veľké rozdiely. Najnovšia štúdia zo strany EÚ nás nepoteší, avšak iba potvrdzuje dlhoročné výhrady. Slováci majú proste drahé mobilné dáta a v priemere sme na chvoste Únie.

Stále sme na konci

Európska komisia si dala záležať. Zverejnila svoju mnohostranovú štúdiu, ktorá odhaľuje, ako sú jednotlivé krajiny v porovnaní s tými ostatnými pri dátach a tiež kombinácii balíkov, ktoré obsahujú volania, správy a dáta. Začnime však pozitívne, ceny za mobilné dáta sa v porovnaní s rokom 2017 znížili, a to výrazne. Ak by sme však nazreli do úvodu správy, jej vyhlásenie znie takto: „Štyri krajiny, ktoré majú najvyššie ceny mobilných dát sú Cyprus, Česká republika, Slovensko a Grécko.“ Toto základné porovnanie, ktoré nemôže nikoho tešiť vychádza z nižšie uvedenej tabuľky, ktorá naprieč celou EÚ porovnáva samostatne mobilné dáta v rozsahu od 256 MB po 20 GB a potom kombináciu volania, správy a dáta v balíkoch. Európska komisia čerpala všetky ceny z web stránok operátorov a ide o ich aktuálnosť za mesiac február 2018.

Ako je vidieť, jednotlivé známky od jedna po štyri znamenajú ako v škole, čím nižšia známka, tým lepšie a vo výsledku sa robí priemer za dané služby. Metodika, ako vlastne komisia počítala vstupy a zostavila poradie je písaná v samotnej správe. Napríklad ak si pozrieme balík 10 GB, jeho priemerná cena v krajine označenou jedna je podľa tabuľky 8,95 EUR a v krajine označenou štvorkou je to až 46,5 EUR. A napríklad pri koši 20 GB sme spolu s Českom viac ako štyrikrát drahší ako ponúka ten istý objem dát, napríklad Poľsko.

Ak si pozrieme celkový priemer všetkých košov na mape, potom vychádza Slovensko ako relatívne drahé (hodnotené podľa metodiky EÚ), kde sme skončili s krajinami, ako je Belgicko, Holandsko, Írsko alebo Maďarsko. Na konci rebríčka, teda ako drahé je Česko a Cyprus, ak hodnotíme priemer za všetky zverejnené koše a ich ceny v celej EÚ.

Dlhodobý problém

V zásade sme sa nedozvedeli nič nové. Dáta, ich ceny a najmä porovnanie s inými krajinami EU vychádza už roky pre nás negatívne. Aj keď nevieme, aký to má dôvod, pretože operátori si vždy nájdu nejakú výhovorku, zmeny sa zrejme nedočkáme. Je to proste nejaký fakt, na ktorý sme si snáď aj zvykli a teda prestáva nám vadiť.

27.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Matias

  pred tym nez napisete clanok a uverejnite tam aj konkretny link tak si ho aspon otvorte, potom by ste prisli na to ze udaje su z 2018 a nie z februara 2019 ktory este ani neskoncil

  • odvtedy sa to už úúúplne obrátilo, teraz nám celý svet závidí naše paušály a lacné dáta 😜😂

  • Michal Chabada

   To bol samozrejme preklep v roku, opravili sme, vdaka za upozornenie :)

 • Kukucar

  žijeme v sociálnom štáte, zarábame ťažké prachy, tak sa nedá čudovať, že si od nás aj zapýtajú ;)

 • Naši severní susedia ;) http://www.t-mobile.pl/c/20gb-internet-mobilny ps: vychádza to približne 4,5€ 😆👍😁 A teraz sa len rozčuľujte :D

 • MatejB

  No ja mam 1GB za 5e od o2 co je podla znamkovania nieco medzi 1-2. Len je pravda ze pre vacsie balicky to je bieda.

+