MojAndroid

Európska únia zaujala v poslednom čase tvrdé stanovisko ku klimatickým zmenám. Popri návrhu, ktorý by mal na trh opäť priniesť smartfóny s vymeniteľnou batériou, plánuje zaviesť aj “právo na opravu”.

Čo všetko zahŕňa “právo na opravu”?

V prvom rade treba uviesť na pravú mieru fakt, že “právo na opravu” nenadobúda taký význam, ako by si mnohí z nás mysleli. Ide o akčný plán takzvaného Obehového hospodárstva. V skutočnosti sa týka dostupnosti náhradných dielov pre smartfóny.

Podľa portálu XDA-developers by to malo byť podobne ako pri pravidlách s domácimi spotrebičmi. Jediný rozdiel je v tom, že výrobcovia domácich spotrebičov musia podľa nových pravidiel zabezpečiť dostupnosť náhradných dielov až na desať rokov. Naopak, keďže trh so smartfónmi je veľmi rýchly a nestály, nové “právo na opravu” nezahŕňa dĺžku dostupnosti náhradných dielov.

Ako to bude s aktualizáciami softvéru?

Je otázne, aký postoj zaujmú výrobcovia smartfónov k pravidelným aktualizáciám softvéru. Jedným z riešení by mohlo byť odomknutie bootloaderu výrobcom. Prípadne by mohol byť odomknutý pomocou aktualizácie až v momente, kedy smartfónu vyprší systémová podpora zo strany výrobcu.

Kedy zavedie EÚ tieto pravidlá?

Podľa štatistík by až dvaja z troch Európanov používali svoj smartfón dlhšie, ak by postupom času s novším softvérom neprichádzal aj nedostatok výkonu. Vzhľadom na vážny prístup ku klimatickým zmenám a politike znižovania elektronického odpadu, očakávame realizáciu týchto plánov už čoskoro. Na základe dostupných informácií by mali tieto pravidlá nadobudnúť platnosť už v roku 2021.

Náš tip
Európska únia chce zaviesť USB-C konektor pre všetky smartfóny, Apple nesúhlasí

15.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+