MojAndroid

Európska únia (EÚ) a spoločnosť Google sa už v minulosti dostali do sporu ohľadne zásad ochrany súkromia. Teraz spoločnosť Google dostala ultimátum na to, aby zmenila svoje zásady ochrany osobných údajov tak, aby spĺňali požiadavky EU a má na to štyri mesiace. Varovanie prišlo už pred niekoľkými mesiacmi a EU pohrozila nielen sankciami, ale mohlo by to mať vplyv na množstvo služieb spoločnosti Google v Európskej únii, ak tieto podmienky nesplní.

Google pritom svoju politiku ochranu osobných údajov menil len pred niekoľkými mesiacmi, no francúzska komisia národnej informatiky – Commission Nationale de l’Informatique (CNIL) našla niekoľko nezrovnalostí a nedostatkov, ktoré oslabujú postavenie spoločnosti Google. Hlavným zámerom je, aby Google používal anonymné sledovanie používateľov na zameriavanie reklamy. Google totiž zhromažďuje údaje jednotlivých používateľov tak, aby mohol na jednotlivých používateľov zacieliť reklamu, pritom používatelia ani nevedia, že ich niekto „sleduje“.

Google by mal preto vždy upozorniť používateľov na to, že práve v tejto chvíli sa sleduje ich činnosť na zameriavanie reklamy.

Spoločnosť Google sa prostredníctvom vyjadrenia Petra Fleischera, šéfa rady pre súkromie, nechala počuť, že Google spĺňa všetky požiadavky na ochranu súkromia podľa pravidiel Európskej únie.  Google vytvoril opatrenia, ktoré vedú k opatrnému a jemnému zaobchádzaniu s citlivými údajmi jednotlivých používateľov. Na druhej strane je však CNIL, ktorá tvrdí, že to tak nie je.

Existuje niekoľko možností riešenia celej situácie. Google pristúpi na zmenu a všetko bude v poriadku. Ďalšou možnosťou je obrana v podobe súdneho sporu, a žalovanou by mohla byť EU. V tomto prípade, ak by Google prehral, môže dôjsť k pokute a obmedzeniu jednotlivých služieb v EU, pokiaľ by pravidlá neboli upravené. Ak by Google vyhral, terajší stav by pravdepodobne ostal bez zmeny.

Podľa Jacoba Kohnstamma, správcu holandského úradu na ochranu osobných údajov a vedúci pracovnej skupiny regulátorov EÚ pre ochranu údajov, „internetové spoločnosti nepoznajú hranice a je nevyhnutné, aby spolupracovali pri ochrane osobných údajov“. Podľa Kohnstamma je to po prvý raz, keď sa regulátori podieľajú na vyšetrovaní.

Bez ohľadu na výsledok, aj v dnešnej dobe, možno viac ako inokedy je dôležité, aby sme si chránili svoje osobné údaje. Google so svojimi aplikáciami a systémom sleduje používateľov natoľko, že v podstate už nie je miesto a čas, aby o nás „Veľký brat“ nevedel. Zvlášť, ak sa pohybujeme po internete.

Zdroj, foto: Reuters, Google, EU

19.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+