MojAndroid

Európska rada schválila návrh zákona, ktorý nariadi sociálnym sieťam ako Facebook, Twitter a Youtube blokovať nevhodné videá. Pod pojmom nevhodné videá si Európska únia predstavuje obsah, ktorý podnecuje k nenávisti alebo nabáda k terorizmu. Návrh zákona bol síce schválený ministrami, avšak stále musí prejsť Európskym parlamentom, aby vstúpil do platnosti.

Náš tip
Myslí to Európska únia s ochranou našich osobných údajov v prípade WhatsApp vážne?

Ak sa z návrhu nakoniec stane zákon, bude sa jednať o prvé nariadenie EÚ, kvôli ktorému budú spoločnosti zodpovedné za nevhodný obsah na svojich sociálnych sieťach. Tento návrh nie je žiadnou novinkou, už pred dvoma rokmi Francúzsko apelovalo na Google a Facebook, aby boli zodpovední za nevhodný obsah publikovaný na ich platformách. V praxi to bude fungovať tak, že sociálne siete budú musieť implementovať mechanizmy, ktoré zablokujú videá podnecujúce nenávisť a terorizmus. Výnimkou budú live videá, ktoré sú ale takisto veľmi obľúbené.

Návrh ďalej vyžaduje, aby služby ako Netflix a Amazon Prime venovali aspoň 30% svojho obsahu európskym filmom a televíznym reláciám. Facebook, Twitter, Microsoft a Youtube už minulý rok v Európe dobrovoľne podpísali tzv. kódex správania, ktorým sa zaviazali do 24 hodín zhodnotiť a prípadne odstrániť obsah označený ako “nenávistný”. Avšak štúdia vykonaná Európskou komisiou zistila, že spoločnosti svoj sľub nedodržujú. Zatiaľ sa nevie o prípadných pokutách, ale nemeckí zakonodracovia chcú,  aby spoločnosti, ktoré nebudú mazať nevhodné videá, zaplatili pokutu až do výšky 50 miliónov eur.

Zdroj: The Verge

25.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+