MojAndroid

Je známa vec, že výrobcovia Android smartfónov inštalujú do svojich zariadení okrem nadstavieb systému aj vlastné aplikácie. Vo veľa prípadoch bývajú užitočné a v iných zbytočné, zaťažujúce systém alebo v lacných čínskych modeloch aj plné reklamy. V podstate ide v takom prípade o nechcený bloatware. Práve to chce podľa portálu XDA-developers riešiť novými reguláciami Európska únia.

Bloatware by sme mali mať možnosť odinštalovať už po prvom spustení smartfónu

Portál sa pritom odvolávala na článok FinancialTimes. Ten hovorí o novom zákone o digitálnych službách (Digital Services Act), ktorý pripravuje Európska únia a mal by byť hotový do konca roka. Ten by mal viacero bodov a jeden z nich by sa mal týkať práve spomínaných nadbytočných aplikácií, ktoré výrobcovia inštalujú do smartfónov. Príkladom sú napríklad aplikácie v nadstavbe Samsung One UI alebo MIUI od čínskej spoločnosti Xiaomi.

Problémom je, že takýto softvér sa často nedá odinštalovať. Nový zákon prikáže výrobcom umožniť odinštalovanie bloatwaru nielen v smartfónoch, ale aj v tabletoch, dektopových počítačoch, laptopoch alebo smart televízoroch. A to už po ich prvom spustení. Okrem výrobcov smartfónov sa bude zákon dotýkať aj internetových a softvérových gigantov ako je Google, Amazon, Microsoft alebo Facebook, ktorí do týchto zariadení v spolupráci s výrobcami inštalujú svoje aplikácie a služby.

Čoho sa ešte nový zákon dotkne?

Ďalšie body chystaného zákona sa budú týkať napríklad zbierania a zdieľania získaných používateľských údajov. Internetový a softvérový gigant nebudú môcť využívať získané dáta používateľov pre vlastné komerčné aktivity, pokiaľ ich nebudú zdieľať aj s menšími firmami. Európska únia taktiež, aby používateľské dáta nemohli byť používané na iné účely než je cielená reklama. Ďalšie body chystaného zákona chcú tiež zlepšiť ochranu osobných údajov a dát používateľov internetových služieb. Predpokladá sa, že technologickí giganti sa voči chystanému zákonu postavia na odpor a tak zatiaľ nie je isté, že prejde všetkých jeho 30 pripravovaných bodov.

Náš tip
Creative Pebble V3: Tretia generácia elegantných reproduktorov
2.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+