MojAndroid

Všetci sa budú musieť pripraviť na novinky. Počas nasledujúcich dvoch rokov prebehne diskusia a výsledkom bude slovenská podoba pravidiel, ktoré sa dnes označujú najmä ako článok 11 a článok 13.

Európsky parlament sa vyjadril jasne, chce nové pravidlá

Celkové hlasovanie bolo jednoznačné. Aj napriek mnohým výzvam, protestom a veľkej petícii, sa budeme počas nasledujúcich dvoch rokov pripravovať na nevyhnutné. Nové pravidlá pre internet a ochranu autorských práv, ktoré sú na ňom snáď všade. A najmä článok 13 bude pôsobiť na každého držiteľa autorských príspevkov, videí alebo iného obsahu. Pretože jeho použitie na inom ako autorovom webe bude podliehať povinnosti tohto iného prevádzkovateľa webu zisťovať, či je obsah legálny a či neporušuje autorské práva. A to v každom prípade, aj keby obsah sám na vlastný web nedal. Prosto bude zodpovednosť za všetkých návštevníkov webu a každý obsah, ktorý sa na ňom objaví.

Google k tomu po veľkej kritike dodáva, že to poškodí kreatívnu a digitálnu ekonomiku EÚ. Práve vyhľadávače ako je Google budú musieť rozlúsknuť najväčší oriešok. Ako linkovať zdroje a citovať z nich vo výsledkoch vyhľadávania, aby sa dostali do súladu s novou Smernicou. Uvádza sa, že Google bude musieť riešiť súhlasy a licencie s každým z autorov alebo ich kolektívnymi zástupcami a nebude to zadarmo. A tu vzniká otázka, aký je vlastne cieľ a zámer nových pravidiel. A či ich autori skutočne chcú? Príkladom môže byť nemecký model, kde sa tiež uvažovalo o podobnom princípe, nakoniec sa autori zhodli na tom, že je lepšie, aby ich Google propagoval cez vyhľadávanie, ako by mali úplne zmiznúť z tak dôležitého zdroja. A to aj za cenu, že sa vzdajú odmien, ktoré by im náležali.

Celé znenie Smernice, aj s problematickými článkami je možné nájsť priamo na stránke Európskej komisie.

Nejasné definície

Druhá problematická oblasť sú citácie a samotný obsah prenášaný na weby. Ako už zaznelo, každý prevádzkovateľ, teda aj portál mojandroid.sk bude musieť kontrolovať obsah nahrávaný na jeho stránky, pretože bude niesť zodpovednosť za to, aký je to obsah a či je s jeho nahratím spojený súhlas autora alebo nie. Smernica predpokladá, že sa má zaviesť technický nástroj, ktorý by to kontroloval. Teda akýsi automatický identifikátor obsahu, ktorý podľa zadaných kritérií bude hodnotiť a schvaľovať, prípadne zabraňovať publikácii obsahu bez súhlasu autora (ak sa vyžaduje). To je celkom šialená predstava, najmä pre slovenské weby. Google, ktorý to bude musieť zaviesť, s tým ani finančne ani inak nebude mať zrejme problém. Alebo si jednoducho sadne človek za klávesnicu a bude 24/7 kontrolovať každý nahrávaný obsah? No uvidíme, definície sú tak nejasné, že všetci budú s nadšením alebo obavou čakať, ako sa jednotlivé povinnosti prevedú do slovenskej podoby. A to by malo byť práve do dvoch rokov.

Už iba definícia, že vydavateľ webu môže používať bez súhlasu autora veľmi krátky úryvok a tým neporuší jeho práva jasne uvádza, že zatiaľ nikto netuší, ako to vlastne v realite má vyzerať. A tak čakáme, čakáme aj my v redakcii.

zdroj foto: Hide.me

31.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+