MojAndroid

Priznajte sa – koľkí z vás správne recyklujú elektro-odpad? Väčšina ľudí ani nevie, že sa stará elektronika má odovzdávať na špeciálnych zberných dvoroch, a tak často končia staré televízory, práčky či rádiá rovno vedľa kontajnerov. Podobná situácia však nie je iba na Slovensku, ale v celej Európe. Upozornila na to Organizácia Spojených národov spolu s INTERPOL-om. Podľa ich informácií je elektro-odpad správne zrecyklovaný len v približne tretine prípadov a väčšina starých elektronických zariadení je vyhodená do koša, alebo sa recykluje nesprávne. Napríklad v roku 2012 bolo správne zrecyklovaných iba 3,2 milióna ton elektro-odpadu, zatiaľ čo až 6,1 milióna ton e-odpadu bolo buď vyvezené mimo Európu, alebo nebolo zrecyklované podľa noriem. Ako to však môžeme napraviť?

e-odpad

Odborníci tvrdia, že základom je užšia spolupráca polície a ďalších relevantných orgánov. Pomôcť by vraj mohli aj nové zákony, ktoré by prikazovali vynášanie elektro-odpadu na zberné dvory a ich mimovoľné vyhodenie by bolo prísne pokutované. Zmeny by sa vraj mali dotknúť aj samotných zberných dvorov, kde by boli prísnejšie podmienky pre odovzdávanie kovového odpadu. Ľudia niekedy totižto svoj starý televízor či práčku radšej svojpomocne rozbijú, oddelia od nich vzácne kovy a tie odovzdajú za peniaze na zberných dvoroch. Nebezpečné súčiastky a plastový odpad potom končia v koši. Vláda a zodpovedné orgány by ale mali tlačiť aj na firmy, ktoré často narábajú so starým elektro-odpadom neodborne a vyhadzujú ho rovnako do zmiešaného odpadu.

Náš tip
Svet vyprodukoval za rok 2012 až 48,9 milión ton elektronického odpadu

S e-odpadom ale bojuje celý svet, nielen Európa. Niekto však musí konečne začať riešiť tento problém, inak sa nebezpečné látky budú pri neodbornej recyklácii a vyhadzovaní i naďalej dostávať do našej pôdy a vody. So správnou recykláciou odpadu ako takého ale musí začať najprv každý z nás…

Zdroj: Engadget

31.8.2015
 • koso

  absolutne nesuhlasim platim si za odvoz odpadu nevidim dovod preco by som mal elektroniku separatne na vlastne naklady odviest na specialne miesto

 • noproblem

  u nas 1 alebo aj 2 razy rocne elektroodpad beru. staci ho iba vylozit na ulicu

  • koso

   neviem si predstavit ako by som skladoval pokazenu chladnicku v garzonke ktora je aj bez toho preplnena pol roka az rok ale pokial je na nu priestor aj to je riesenie :D

   • noproblem

    tak byvam na dedine v rodinnom dome takze to nie je az taky hrozny problem. dalsia vec je ze to beru zadarmo bez nejakych poplatkov navyse.
    ak nemas miesto na chladnicku tak to chapem ale na mensie veci ako nejaky televizor, monitor, mixer, stary pocitac, stary nefunkcny mobil a podobne si moze najst nejake miesto takmer kazdy.
    navyse chladnicka sa ti hadam nekazi kazdy mesiac. pokazi sa ti raz za niekolko rokov a dnes ked kupujes novu tak casto ti staru zoberu aj zadarmo.

    • koso

     jj to je fakt ta moja vydrzala 3 roky a potom papa alen potom bola dylema kam s nou kedze predajca nemal moznost odvozu starej ale take drobnosti sa daju niekam hodit :D

 • cca01

  Ideálne by bolo, keby ekonomika nebola nastavená tak, aby nepodporovala neustály rast spotreby. Zariadenia by mali vydržať viac a nemali by byť marketingovo pretláčané stále nové a nové modely, ktoré sa od tých starých líšia len minimálne. A myslím si, že štátu platíme dosť veľa nato, aby sa postaral o recykláciu starých výrobkov sám. Treba len znížiť korupciu a neefektívne hospodárenie na minimum, a bude dosť peňazí na všetko. To je koniec mojej utópie :)

 • remusator

  Základom je, aby zberné dvory tú elektroniku odomňa vzali.
  Nie, že tam prídem, a zaúčtujú si 1 či 2 eurá za kus. A keďže nemôžu spoplatniť výber, tak povedia “to je za uskladnenie”.

+