MojAndroid

Priznajte sa – koľkí z vás správne recyklujú elektro-odpad? Väčšina ľudí ani nevie, že sa stará elektronika má odovzdávať na špeciálnych zberných dvoroch, a tak často končia staré televízory, práčky či rádiá rovno vedľa kontajnerov. Podobná situácia však nie je iba na Slovensku, ale v celej Európe. Upozornila na to Organizácia Spojených národov spolu s INTERPOL-om. Podľa ich informácií je elektro-odpad správne zrecyklovaný len v približne tretine prípadov a väčšina starých elektronických zariadení je vyhodená do koša, alebo sa recykluje nesprávne. Napríklad v roku 2012 bolo správne zrecyklovaných iba 3,2 milióna ton elektro-odpadu, zatiaľ čo až 6,1 milióna ton e-odpadu bolo buď vyvezené mimo Európu, alebo nebolo zrecyklované podľa noriem. Ako to však môžeme napraviť?

e-odpad

Odborníci tvrdia, že základom je užšia spolupráca polície a ďalších relevantných orgánov. Pomôcť by vraj mohli aj nové zákony, ktoré by prikazovali vynášanie elektro-odpadu na zberné dvory a ich mimovoľné vyhodenie by bolo prísne pokutované. Zmeny by sa vraj mali dotknúť aj samotných zberných dvorov, kde by boli prísnejšie podmienky pre odovzdávanie kovového odpadu. Ľudia niekedy totižto svoj starý televízor či práčku radšej svojpomocne rozbijú, oddelia od nich vzácne kovy a tie odovzdajú za peniaze na zberných dvoroch. Nebezpečné súčiastky a plastový odpad potom končia v koši. Vláda a zodpovedné orgány by ale mali tlačiť aj na firmy, ktoré často narábajú so starým elektro-odpadom neodborne a vyhadzujú ho rovnako do zmiešaného odpadu.

Náš tip
Svet vyprodukoval za rok 2012 až 48,9 milión ton elektronického odpadu

S e-odpadom ale bojuje celý svet, nielen Európa. Niekto však musí konečne začať riešiť tento problém, inak sa nebezpečné látky budú pri neodbornej recyklácii a vyhadzovaní i naďalej dostávať do našej pôdy a vody. So správnou recykláciou odpadu ako takého ale musí začať najprv každý z nás…

Zdroj: Engadget

31.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+