Európska únia podľa portálu JapanTimes v rámci svojich plánov v oblasti kybernetickej bezpečnosti plánuje zakázať 5G technológie čínskych spoločnosti Huawei a ZTE. V USA tieto firmy už dávnejšie zaradili na tzv. Entity List a americké ministerstvo obchodu im obmedzilo prístup k americkým technológiám.
Niektoré krajiny EÚ sa už od technológii Huawei a ZTE odstrihli
Podpredsedníčka Európskej komisie Henna Virkkunen uviedla, že cieľom EÚ je postupne vyradiť tzv. „vysokorizikových dodávateľov“ mobilných sietí piatej generácie (5G). Nové nariadenia majú členské krajiny motivovať k tomu, aby prestali využívať čínske zariadenia v 5G infraštruktúre a znížili tak závislosť od mimoeurópskych výrobcov.

EÚ zároveň vyzýva aj partnerské štáty mimo Únie, aby sa pridali k tzv. phase-out programu a pri veľkých projektoch nepoužívali čínske 5G technológie. Hlavne pre spoločnosť Huawei, ktorej technológie európski mobilní operátori roky využívajú, by to mohla byť citeľná strata príjmov. Huawei ani ZTE sa k situácii zatiaľ oficiálne nevyjadrili.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
- Google tvrdo zasiahne proti aplikácám, ktoré tajne vybíjajú batériu
- Samsung Galaxy S26 za rohom: rýchle nabíjanie a displej, ktorý ochráni vaše súkromie
- YouTube pridáva ďalší spôsob, ako reklamami znepríjemniť pozeranie videí na mobile
Niektoré krajiny, ako Spojené kráľovstvo, Nemecko či Švédsko, už obmedzenia voči Huawei a ZTE zaviedli. Iné štáty, napríklad Španielsko a Grécko, však naďalej pokračujú v spolupráci s čínskymi výrobcami sieťových riešení. Európska komisia zdôrazňuje, že bezpečnosť 5G sietí je nevyhnutná pre stabilitu a rozvoj európskej ekonomiky. Štáty EÚ, ktoré nové pravidlá neimplementujú, môžu čeliť finančným sankciám.
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.