MojAndroid

Regulácia, ktorá v zásade znamenala zrušenie roamingových pravidiel ako ich poznáme je už hotová a poznáme ju rok. Mnohí stihli vyskúšať, ako je to v zahraničí s vlastným domácim tarifom a tiež sme si overili, ako sa dátuje na dovolenke. EÚ však nie je spokojná, cena hovoru medzi krajinami sa jej zdá vysoká a tak sa musíme pripraviť na nový regulatív.

Európsky roaming bude mať nadstavbu

To, čo spáchali predstavitelia EÚ minulý rok v júni, sme väčšinou vítali. Na svojom paušále sa môžem pohodlne pohybovať po krajinách Únie a čerpať svoje minúty a správy z paušálu, obmedzený som pri dátach, kde je odlišná regulácia a neplatí, že dostanem taký objem dát, ako mám vo vlastnom domácom programe nastavené. V týchto dňoch sa však uzatvorili v prvom kroku rokovania, ktoré prinesú nadstavbu na už platné pravidlá. A ich základný cieľ? Limitovať a vlastne určiť maximálnu cenu hovoru a SMS v rámci komunikácie medzi krajinami EÚ. Vcelku odvážny plán, najmä z pohľadu silných postojov a lobistov operátorov. Spomeňme si, ako dlho trvalo, kým sa podarilo schváliť do finálnej podoby dnešné nastavenie zrušeného roamingu, ako sme ho spoznali pred júnom 2017.

Maximálna cena pre volanie a SMS

Dohoda sa pripravila na úrovni Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktorá nateraz definuje maximálnu cenu pre volanie na úrovni 19 centov za minútu a SMS bude mať strop na 6 centoch za jednu správu. Predstavitelia Európskej komisie nové pravidlá dokonca definujú ako odvážne, čo môže byť ich hlavný znak a zároveň aj prvok, ktorý ich pochová. Dosiahla sa iba politická dohoda, od finálnej podoby a schválenia zo strany Európskeho parlamentu a Rady EÚ sme ešte ďaleko. Avšak, ak sa to podarí prijať, bude mať Slovensko a všetky členské krajiny na prijatie noviniek dva roky do národných legislatív.

Nový Kódex elektronickej komunikácie, ako sa novinka nazýva, má tiež vytvoriť predpoklady pre zásadné rozšírenie 5G sietí do konca roku 2020 a keďže to bude operátorov stáť zvýšené náklady, národný regulátor by mal fixovať alebo určovať podmienky na udeľovanie licencií predvídateľné aspoň  na dvadsať rokov dopredu. Čiže po vybudovaní takejto infraštruktúry aj u nás by mali operátori vedieť, že ďalších dvadsať rokov dostanú priestor na návrat investície a o licenciu by prísť nemali.

Kódex tiež bude definovať a rozširovať práva spotrebiteľov, teda nás všetkých zákazníkov pri používaní dnes už zaužívaných foriem komunikácie ako je Skype, WhatsApp a podobné aplikácie. To, čo by sme aj u nás privítali, je lepšie a najmä transparentné zmluvné podmienky od operátorov, čo by malo v praxi priniesť najmä ich prehľadnosť. Aj s tým nový Kódex počíta. No u nás je pri dnešnom stave a prelínaní sa rôznych verzií podmienok snáď až nemožná. Zjednodušiť by sa mala pre koncových zákazníkov aj zmena operátora pri zachovaní rovnakého čísla.

Budúcnosť založená na rýchlosti a regulácii

Snaha Únie je vytvoriť rýchly trh, budovať 5G siete a fixovať pre ne podmienky, aby sa investície do nich dali plánovať na dlhé obdobia. K tomu však jednou vetou pripája Komisia vo svojom návrhu cenovú reguláciu pre volania a správy. Čiže budúcnosť našej spoločnej komunikácie bude práve o rýchlych sieťach a limitovaných cenách. Uvidíme však, aká verzia nakoniec prejde definitívnym schválením.

10.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+