MojAndroid

S príchodom ruskej invázie na Ukrajinu sa v online svete spustila vlna konšpiračných teórií a falošných informácií. Situáciu ešte viac zhoršuje dostupnosť ruských štátnych médií, ktoré šíria proruskú propagandu nie len na území svojej krajiny. Preto internetoví giganti, vrátane YouTube a spoločnosti Meta, v Európskej únii pred časom zablokovali prístup ku kanálom RT a Sputnik. Následne sa pridali aj slovenskí operátorovi, ktorí stopli vysielanie kanálu RT.

RT a Sputnik budú v EÚ dočasne zakázané

Teraz proti ruskej propagande zakročila aj Európska únia a od 1. marca zaviedla zákaz vysielať média Sputnik a RT alebo ich jazykové mutácie. Ako informuje Národný bezpečnostný úrad SR, zákaz bude platiť až „kým Rusko neprestane vykonávať dezinformačné a manipulatívne aktivity proti Európskej únii”. Rozhodnutie sa vzťahuje na káblové aj satelitné televízie, IP-TV, poskytovateľov internetových služieb, internetové platformy aj na aplikácie na zdieľanie videí.

„Systematická manipulácia s informáciami a dezinformácie zo strany Kremľa sa uplatňujú ako operačný nástroj v útoku na Ukrajinu. Predstavujú závažnú a priamu hrozbu pre verejný poriadok a bezpečnosť Únie,“ vyhlásil na margo rozhodnutia vysoký predstaviteľ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

V súvislosti so zákazom vzniká otázka, či nejde o obmedzovanie slobody prejavu. No ako uvádza NBÚ, rozhodnutie bolo prijaté v súlade s Chartou základných práv.

Náš tip
Google v Rusku zablokoval platený obsah v Google Play aj YouTube

14.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+