MojAndroid

Rozbalím si nový smartfón a hneď viem, že v balení bude identický nabíjací konektor, ako ponúka konkurencia alebo ako mám doma. Proste, budem mať vždy rovnaký konektor, žiadne redukcie. Toto je cesta, akou sa chce zrejme EÚ vydať.

Minulosť sa vracia

Snáď si ešte spomeniete, keď Apple predstavil svoj iPhone v roku 2013, začali sa prvý krát špekulácie, že je nutné robiť niečo s jeho konektorom. Už v tom čase bola dokonca aktívna iniciatíva, ktorá nakoniec vyústila do prijatého záveru (Výborom pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa Európskeho parlamentu), že aj pre Apple a jeho modely bude povinné mať v balení micro USB koncovku. Alebo ak nie samostatný kábel, aspoň redukciu. Inak tú Apple nakoniec pre istotu predstavil a stále ju predáva za 25 EUR. A tým vlastne chcel obchádzať pripravované pravidlá, aj keď po pravde, nebol jediný. Nakoniec sa však nič zásadné neudialo a takáto povinnosť ostala nedokončená.

Teraz je tu opäť návrat k tejto myšlienke. Akési Déjà vu“, ktoré je však už modifikované jednak vývojom na tomto trhu a tiež poučením z minulosti. Objavil sa napríklad USB-C konektor a Apple si stále hrá svoju muziku cez vlastný Lightning adaptér. Únia preto mení stratégiu a ako uverejnil prepis vyhlásenia denník Reuters, zvažuje sa povinné využívanie USB štandardu. Avšak o opačnej strane toho istého kábla sa už záväzne nehovorí, aspoň nie teraz. Teda povinný USB by znamenal v zásade nezmenenú situáciu oproti tej, ktorú tu už máme. Každý má predsa v balení USB konektor a či je to microUSB, USB-C alebo iné riešenie, už zrejme nebude dôležité.

Je to skutočne tak dôležité?

Informácií nie je zatiaľ veľa. V roku 2014 nebola povinnosť mať v balení microUSB nabíjačku schválená a teda touto cestou sa zrejme nepôjde. Aj samotné prvotné správy skôr znejú iba v prospech USB, teda jednej strany konektora, ktorá by bola povinná. Výrobcovia už investovali do vývoja nových modelov a viacerí si napríklad obľúbili USB-C, ktorý aj dávajú k smartfónom. Identickou cestou idú aj niektorí výrobcovia notebookov. Otázka však je, či je vôbec podstatné a zmysluplné pre zákazníka, aby mal niekým tretím a nie výrobcom stanovenú povinnú nabíjačku. Ak by sme ostali iba pri definovaní USB a nie druhej strany koncovky, potom sa to míňa účinku. Ak bude opäť diskusia smerovať k návrhu a výberu konkrétneho jedného štandardu (ako bol microUSB), potom to opätovne skončí nezdarom, ako sme toho boli svedkami v roku 2014.

V tomto prípade mi to pripadá ako prehnaná snaha niečo za každú cenu regulovať. Veď máme jeden trh a preto máme maž aj jednu USB koncovku?

zdroj foto: Reuters

2.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+