MojAndroid

Európska komisia by mala rokovať o návrhu, ktorý by mal prinútiť výrobcov smartfónov vyrábať udržateľnejšie a ľahšie opraviteľné mobilné zariadenia. Informáciu o tomto kroku, ktorý má samozrejme ekologický kontext, priniesol portál GSMArena.

Záruka zachovania kapacity batérie a poskytnutie 15 základných komponentov po dobu 5 rokov

Cieľom návrhu je samozrejme obmedziť elektronický odpad. Podľa Európskej komisie sa vďaka nemu môže znížiť uhlíkový odpad, ktorý sa rovná 5 miliónom áut v uliciach. Návrh by sa mal týkať batérií a náhradných dielov. Výrobcovia by na základe neho mali poskytnúť najmenej 15 základných komponentov pre každé zariadenie po dobu päť rokov od jeho uvedenia na trh.

Mohlo by vás zaujímať:

Medzi komponentmi sú menované batérie, displeje, nabíjačky, zadné kryty, priehradky na pamäťové alebo SIM karty. Navyše by mali výrobcovia zabezpečiť buď zachovanie 80 % kapacity batérie po 1 000 nabíjacích cykloch, alebo dodávať konkrétny typ batérie po dobu 5 rokov. Aktualizácie softvéru by mali byť optimalizované tak, aby nemali vplyv na výdrž.

Nariadenia by sa však nemali týkať skladacích a bezpečnostných zariadení. Európska komisia tiež navrhuje pre smartfóny štítky, ktoré budú informovať, ako odolné je zariadenie. Či už pôjde o ochranu proti vode a prachu alebo odolnosť voči pádom. Taktiež bude na nich vyznačená výdrž batérie počas životnosti zariadenia.

ECOS by navrhuje ešte tvrdšie pravidlá

Organizácia Environmentálna koalícia pre normy (ECOS) by však išla aj ďalej. Domnieva sa napríklad, že zákazníci by mali mať nárok na výmenu batérie počas 5 rokov. Zároveň by podľa nej mali mať záruku, že batéria vydrží najmenej 1 000 úplných nabíjacích cyklov. Bežné opravy smartfónov by tiež mali byť zjednodušené tak, aby ich zvládli doma bez servisu.

Náš tip
Samsung aktualizoval smartfóny aj tablety. Tieto modely dostali nový Android aj nadstavbu
7.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+