MojAndroid

Európska komisia budúci mesiac predloží návrh legislatívy, ktorá má výrobcov smartfón prinútiť používať jednotný nabíjací konektor. Zákonodarcovia v Európskom parlamente minulý rok túto zmenu podporili, pričom argumentovali výhodami pre používateľov a prínosmi pre životné prostredie. Téme sa venoval portál Euractiv.

Štúdia z roku 2018 zistila, že polovica predávaných smartfónov v Európskej únií obsahovala v balení micro USB B kábel, zatiaľ čo 29 % smartfónov malo USB C kábel a 21 % Lightning kábel.

Európska únia sa jednotný nabíjací konektor pokúša zaviesť už viac ako desať rokov

Európska komisia tlačí na používanie jednotných nabíjacích káblov medzi výrobcami smartfónov už viac ako desať rokov. Spoločnosti Apple, Samsung, Huawei a Nokia podpísali v roku 2011 dobrovoľné memorandum, ktorého cieľom bolo zjednotiť nabíjacie káble smartfónov vydaných v tomto roku.

Snaha komisie bola z väčšej časti úspešná. Výrobcovia Android smartfónov prešli na micro USB B konektory a neskôr na USB C. Následne sa pokúsila dotiahnuť riešenie tejto záležitosti v roku 2018, no neuspela. Teraz sa o to očividne ide pokúsiť znova.

Ostáva už len Apple, ten sa však proti zmene bráni

Keďže výrobcovia Android smartfónov už používajú jeden typ konektoru, ostáva len spoločnosť Apple so svojim Lightning portom. Snahu zaviesť jednotný konektor na všetkých smartfónov neschvaľuje a tvrdí, že uškodí inováciám a bude mať za následok množstvo elektronického odpadu. Zaviesť kvôli tomu novú legislatívu je podľa nej navyše zbytočné, keďže väčšina moderných smartfónov už aj tak využíva USB C port.

Náš tip
Oneskorený TV signál cez internet alebo ako stratiť 400 tisíc eur v očkovacej lotérii

16.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+