MojAndroid

Nakupujete často na internete? Tak potom viete, že pri platbe kartou je potrebné zadať všetky požadované údaje z karty a nasleduje overenie bankou. To môže byť buď SMS správou, čo je momentálne najčastejší spôsob alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. A práve toto sa mení. Údaje z karty spolu s SMS kódom nemusia stačiť. Tatra banka o tom informuje na svojom blogu.

Pre potvrdzovanie platby už autorizačná SMS nemusí stačiť. EÚ sa rozhodla, že používatelia budú musieť využiť mobilnú aplikáciu alebo internet banking. Pre mnohých klientov nepôjde o prakticky žiadnu zmenu. Klienti Tatra banky, ale aj iných slovenských bánk, už takto dávno svoje internetové platby potvrdzujú.

Medzi výhody tohto riešenia patrí:

  • Rýchlosť – netreba čakať na SMS správu, push notifikácia príde ihneď
  • Bezpečnejšie nákupy – každá platba je overená dvomi na sebe nezávislými faktormi
  • Jednoduchosť – do telefónu nie je potrebné nainštalovať žiadnu aplikáciu “navyše”
  • Dostupnosť pre každého – aj pre klientov, ktorí nemajú smart zariadenia s podporou biometrickej autentifikácie

Ako to funguje v praxi?

Zákazník si vyberie tovar, za ktorý bude chcieť zaplatiť kartou. Zadá všetky požadované údaje karty (číslo, dátum exspirácie, CVV kód) a stlačí tlačidlo zaplatiť. Následne sa zobrazí obrazovka, ktorá ho vyzve, aby platbu autorizoval v mobilnej aplikácii internet bankingu svojej banky.

Ak sa počas autorizačného procesu klient rozhodne, že nechce zaplatiť, je to veľmi jednoduché. Namiesto “potvrdiť platbu” klikne na “zamietnuť” a platba neprebehne. V prípade niektorých obchodníkov sa klienti stále môžu stretnúť s autorizáciou pomocou SMS správy.

Náš tip
Huawei P40 Lite: Ide to aj bez Google služieb | Skúsenosti čitateľa
15.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+