Princíp neobmedzeného šírenia on-line obsahu je lákavý. Až natoľko, že sa Európska únia všemožne hlási o zásluhy o jeho zavedenie. Pozerať filmy určené pôvodne iba pre nemecký trh aj u nás a bez obmedzenia. To je základný princíp, ktorý by mal platiť na všetko.
Televízie chcú teritorialitu
Zaujal ma prípad, ktorý vzbudil značný ohlas, pretože bol revolučný. A to revolučný svojimi závermi, ktoré sa zatiaľ u nás nedostali do praktického správania držiteľov vysielacích práv. Myslím tým televízie. Zdá sa, že ich pohľad a vysvetlenie je stále opačné. O čo teda išlo? Istá britská občianka si kúpila predplatenú kartu gréckej televízie, použila dekodér a bez problémov, iba za malý poplatok uhradený priamo gréckej televízii mohla sledovať jej stanice, aj tie, na ktoré má exkluzívne vysielacie práva v celej Veľkej Británii stanica Sky. Teda zákazníčka podľa Sky obišla a porušila ich práva ako jediného dodávateľa signálu pre vybrané športové stanice pre celú Britániu. Prípad sa riešil na viacerých súdoch, až nakoniec zakotvil v Luxemburgu. Európsky súd však nebol takého názoru ako firma Sky a vyslovil sa, že je možné si s predplatenou kartou zakúpenou v jedom členskom štáte cestovať po Únii a využívať ju v inom členskom štáte.
Tento model sa však nepáči napríklad českej televíznej stanici Nova, ktorá už dlhodobo bojuje proti tomu, aby jej výlučne pre český trh určená stanica Nova, bola sprístupnená na Slovensku. Nova však tvrdí, že ich situácia je odlišná, ako mal prípad Sky, pretože Nova je určená výlučne pre český trh a striktne teritoriálne obmedzená. Ak chce slovenský zákazník ich stanicu, má využiť verziu Nova International, kde sú vysporiadané autorské práva a je určená pre slovenský trh. Je to teda situácia podobná alebo nie? Ak by sme chceli postupovať identicky, ako zmienená Britka, mali by sme si v Čechách kúpiť od tamojšieho operátora predplatenú službu a na Slovensku ju cez dekodér spustiť a pozerať. Od slovenského operátora by sme ju však dostať nemali, pretože s tým Nova nesúhlasí. Je to porušením autorských práv, ako sa domnieva.
Sloboda nadovšetko?
Je teda vôbec zmysluplné otvárať multimediálny priestor naprieč celou Európskou úniou, ak sú oblasti, kde sa nič nemení? Iste, je tu ochrana autorských práv, tá je odlišná pri členských krajinách EÚ. Avšak ak už môžem s predplatenou službou cestovať z jedného členského štátu do druhého, moc rozdielov na tom, že bránim slovenským operátorom s poskytovaním českých staníc u nás nevidím. Vo výsledku pre diváka ide o obsah. A ten si pozriem na Slovensku vo výsledku vždy rovnako a bez obmedzenia, či dekódujem predplatenú kartu kúpenú v Čechách, čo je podľa Európskeho súdu v poriadku alebo tým, že si u slovenského operátora zaplatím napríklad zmienenú stanicu Nova, vysielanú iba na českom území (čo však nie je legálne, ako tvrdí samotná Nova).
Nejak mi uniká stále podstata. Skutočne je to iba o ochrane autorských práv? Tie sa predsa dajú riešiť, tak odlišné úpravy zas nie sú. A pre ich držiteľov, čo sú rôzne subjekty, môže byť väčšinou prínosné, že sa nimi vytvorený obsah dostane aj do susednej krajiny, navyše príbuznej jazykom, bez potreby prekladu. Tak uvidíme, kde tieto boje skončia a či vôbec prinesú pre zákazníka nejaký výsledok.
zdroj foto: norcalrecord.com