MojAndroid

Európski zákonodarcovia dosiahli významný úspech v boji za lacnejší roaming a v stredu sa dohodli so zástupcami Európskej únie o odstránení roamingových poplatkov medzi samotnými operátormi od júna tohto roka.

Zmena spôsobí, že poplatky, ktoré si za poskytovanie roamingu medzi sebou platia samotní operátori, budú oveľa nižšie alebo úplne odstránené. V konečnom dôsledku sú víťazmi samotní používatelia, pretože odstránenie poplatkov medzi operátormi sa odrazí na znížení ceny za služby, ktoré ponúkajú zákazníkom.

Náš tip
EÚ mení pravidlá roamingu. Ruší limity na minúty a dáta v zahraničí. Má to ale háčik

Heslom novej dohody je “roam like at home” a do platnosti by mala vstúpiť 15. júna. Aj keď sa k dohode ešte stále nevyjadrili všetky členské štáty európskej únie, Európsky parlament je blízko k jej potvrdeniu. Pri tejto príležitosti sa vyjadril aj maltský minister pre konkurencieschopnosť a digitálnu, vojenskú a aplikačnú ekonómiu Dr. Emmanuel Mallila:

Toto rozhodnutie je finálnym krokom v procese, ktorý začal pred 10 rokmi. Od leta budú môcť európski občania volať, písať SMS a dokonca aj surfovať na internete kdekoľvek v Európe. ‘Roam like at home’ je teraz realitou!

Po 15. júni by sa mala cena dát za 1 GB znížiť z priemerných 50 EUR na 7,7 EURA. Cena dátového balíčka bude klesať každý rok k 1. januáru až do roku 2022, kedy by mala dosiahnuť 2,50 EURA. Cena volaní bude po 15. júni 0,032 EURA za minútu (pôvodne 0,05 EURA) a cena SMS klesne z 2 centov na 1 cent.

Zdroj: PhoneArena

2.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+