MojAndroid

Európski zákonodarcovia dosiahli významný úspech v boji za lacnejší roaming a v stredu sa dohodli so zástupcami Európskej únie o odstránení roamingových poplatkov medzi samotnými operátormi od júna tohto roka.

Zmena spôsobí, že poplatky, ktoré si za poskytovanie roamingu medzi sebou platia samotní operátori, budú oveľa nižšie alebo úplne odstránené. V konečnom dôsledku sú víťazmi samotní používatelia, pretože odstránenie poplatkov medzi operátormi sa odrazí na znížení ceny za služby, ktoré ponúkajú zákazníkom.

Náš tip
EÚ mení pravidlá roamingu. Ruší limity na minúty a dáta v zahraničí. Má to ale háčik

Heslom novej dohody je “roam like at home” a do platnosti by mala vstúpiť 15. júna. Aj keď sa k dohode ešte stále nevyjadrili všetky členské štáty európskej únie, Európsky parlament je blízko k jej potvrdeniu. Pri tejto príležitosti sa vyjadril aj maltský minister pre konkurencieschopnosť a digitálnu, vojenskú a aplikačnú ekonómiu Dr. Emmanuel Mallila:

Toto rozhodnutie je finálnym krokom v procese, ktorý začal pred 10 rokmi. Od leta budú môcť európski občania volať, písať SMS a dokonca aj surfovať na internete kdekoľvek v Európe. ‘Roam like at home’ je teraz realitou!

Po 15. júni by sa mala cena dát za 1 GB znížiť z priemerných 50 EUR na 7,7 EURA. Cena dátového balíčka bude klesať každý rok k 1. januáru až do roku 2022, kedy by mala dosiahnuť 2,50 EURA. Cena volaní bude po 15. júni 0,032 EURA za minútu (pôvodne 0,05 EURA) a cena SMS klesne z 2 centov na 1 cent.

Zdroj: PhoneArena

2.2.2017
 • Parki

  Skôr ako z toho padneme na zadok, odporúčam si k tejto téme prečítať článok na najčítanejšom českom IT serveri. Úryvok z neho:
  “Na první pohled skvělá zpráva. Telekomunikační expert Innocenzo Genna však varuje, že rozhodnutí bude mít v konečném důsledku škodlivé dopady pro všechny zúčastněné. Zvolený regulační mechanizmus podle něj poškodí konkurenční prostředí. Operátoři si budou kompenzovat ztráty z roamingu zdražením domácích služeb, což způsobí růst cen tarifů napříč Evropskou Unií.

  Genna varuje, že operátoři automaticky a od začátku využijí záchranného mechanizmu, který je součástí nařízení jen pro případ krajní krize (kdy by se operátorovi nezaplatily ani náklady na službu). Tato klauzule umožní, aby operátor aplikoval roamingové příplatky ještě než by zasáhl „FUP“. A jsme tam, kde jsme byli…”

  • Súčasťou dohody podľa mňa musia byť aj prísne pravidlá jej dodržiavania, nemôže si robiť každý čo chce.

   • Martin Boržík

    no, zial preste s touto tezou a vaznym ksichtom prisli lobisti operatorov pred bruselskych uradnikov. A presne preto trva rusenie roamingu 10 rokov.

  • Tomáš

   No u nás by nemohli aj tak zdražovať, lebo sme špecifický trh a aj tak už sú paušály dosť drahé ???

  • Sxe

   Ja keď už vidím niekde napísané “pán xyz varuje…” a následné veštecké okienko o tom ako to URČITE bude takto a takto, tak sa len pousmejem a idem ďalej ?. Samozrejme nesmieme zabudnúť dodať, že vždy, ale vždy je tá prognóza negatívna. Lebo ľudia hlavne takéto správy radi čítajú, ktovie prečo ?. No a keď to napíše najčítanejší IT portál v ČR, tak to je posledný klinček ?.

   • Parki

    Spomínaný expert nie je nejaký Fero z Hornej-dolnej, naťukaj si jeho meno do Googlu a čítaj ;-)

    Nemusím byť expert ani veštec, aby som vedel, že mobilní operátori sa budú snažiť za každú cenu udržať v čo najvyšších ziskoch, a tak využijú akúkoľvek medzeru v zákonoch, ktorú objavia.
    A v tomto prípade zjavne už hľadať moc nemusia, lobisti zjavne dosiahli svoje.

    • Sxe

     To je vždy človek z fachu a vždy kapacita a odborník ?. O tom nepochybujem.
     Ale ja sa tým nejdem teraz už zaoberať ako oni čo využijú. Načo? Ešte to nevyužili. A možno ťa prekvapia. A možno nie. A možno sa toho ani nedozijeme. Keď to bude, tak to bude, EÚ to možno bude chcieť riešiť.
     Ja len neznášam, keď príde dobrá správa a hneď na to sa nájdu ľudia, ktorí to okamžite kritizujú a tešia sa z toho ako môžu napísať “netešte sa, takto to určite nebude”. Ale pokiaľ to teba čítať baví, tak do toho ?.

 • Genyo Genno

  vsetko je to zlodejina ako cela eu

+