MojAndroid

Opraviteľnosť nielen smartfónov, ale elektroniky všeobecne, sa v posledných rokoch objektívne zhoršila. Vymeniteľné batérie už prakticky v smartfónoch neexistujú. Dostať sa do ich útrob bez poškodenia je pre bežného človeka často nemožné. Z elektroniky sa tak stáva spotrebný produkt s krátkou dobou používania. Pretože to nie je práve ekologické, tak chce Európsky parlament zaviesť právo na opravu.

Náš tip
Toto sú najlepšie smartfóny v pomere cena/výkon pre rok 2020

Za uznesenie bola viac ako polovica europoslancov

Parlament chce podporou opätovného použitia a opráv bojovať proti praktikám, ktoré skracujú životnosť výrobkov. Za uznesenie hlasovalo 395 europoslancov, 94 z nich bolo proti a 207 sa zdržalo hlasovania. Europoslanci tým vyzývajú Európsku komisiu, aby spotrebiteľom priznala „právo na opravu“.

Malo by sa to zabezpečiť lepšou systematickosťou a nákladovou efektívnosťou opráv. Taktiež rozšírením záruk a zavedením právnej záruky na úrovni EÚ na náhradné diely namontované odborným servisom. Zákazník by tiež mal byť lepšie informovaný ohľadom možnej opravy a údržby výrobkov.

Spoločný systém nabíjačiek a lepšie nakladanie s elektronickým odpadom

Europoslanci tiež trvajú na zvyšovaní podpory pre trhy s použitým tovarom. Opätovne požadujú spoločný systém nabíjačiek na zníženie elektronického odpadu a požadujú, aby boli výrobky označené podľa ich životnosti. Odstrániť by sa tiež mali ďalšie prekážky, ktoré bránia oprave, opätovnému predaju a opätovnému použitiu. Ďalším nástrojom by malo byť udržateľnejšie verejné obstarávanie, ako aj zodpovedný marketing a reklamu.

Napríklad, keď sa v reklamách uvádzajú tvrdenia týkajúce sa životného prostredia, tak by sa na podporu takéhoto tvrdenia mali uplatňovať spoločné kritériá. Uznesenie tiež požaduje, aby sa posilnila úloha environmentálnej značky EÚ, ktorá by sa viac využívala v priemysle a na zvyšovanie povedomia medzi spotrebiteľmi. Prijatý text navrhuje aj nové pravidlá nakladania s odpadom. Z toho bude mať prospech aj trh s druhotnými surovinami.

Väčšina občanov uprednostňuje opravu pred výmenou zariadenia

Podľa prieskumu Eurobarometra 77 % občanov EÚ radšej uprednostní opravu svojho elektronického zariadenia ako jeho výmenu. Až 79 % z nich si myslí, že výrobcovia by mali byť zo zákona povinní uľahčiť opravu digitálnych zariadení alebo výmenu ich jednotlivých častí.

Náš tip
Google spúšťa Project Mainline. Prichádza nová éra aktualizácií systému?
27.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+