MojAndroid

Len začiatkom tohto mesiaca sme vás informovali o nových pravidlách európskeho roamingu. Už vtedy sme avizovali, že EÚ plánuje pripraviť ďalšie zmeny a regulácie, ktoré by prišli do platnosti ešte pred 15. júnom 2017, kedy má európsky roaming vstúpiť do platnosti. A presne to sa stalo dnes. Prečítajte si, čo všetko prinášajú nové pravidlá.

Žiadne limity na volania, SMS a dáta

Európska únia zverejnila nové pravidlá medzinárodného jednotného roamingu. Zrušila limity na prevolané minúty, poslané SMS a prenesené dáta, no ponechala v platnosti tzv. prirážky, ktoré dovoľujú operátorom účtovať poplatky nad rámec medzinárodne platných cien v prípade, že “bude zneužitý roaming”. To znamená, že si človek napríklad pôjde kúpiť SIM kartu do Rakúska a bude ju používať na Slovensku, prípadne keď bude volať a prenášať dáta viac v zahraničí alebo doma. 

Prirážky za využívanie služieb v zahraničí

Pokiaľ budú porušené podmienky o zneužívaní roamingu, operátor vám môže dodatočne naúčtovať 4 centy za minútu hovoru, 1 cent za poslanú SMS správu a 0,85 centu za prenesený megabyte. Stále tiež zostáva v platnosti, že roaming budete môcť využívať maximálne 30 súvislých dní za sebou, a maximálne 90 dní do roka. EÚ chce týmito pravidlami zaručiť operátorom dostatočné zisky na domácom trhu, pretože by sa logicky mohlo stať, že si tí šikovnejší z Európanov kúpia SIM kartu v tej krajine, kde sú najvýhodnejšie ceny a budú ju využívať všade, len nie v krajine operátora.

Náš tip
Poznáme ceny roamingu po jeho zrušení. Toto sú nové pravidlá. AKTUALIZOVANÉ: Komisa bude robiť nové pravidlá

Zatiaľ nie je jasné, ako budú operátori definovať “zneužívanie roamingu”, no počítame s tým, že podmienky budú veľmi ostré. Podľa všetkého ale bude musieť tieto “podmienky zneužitia roamingu” opäť definovať únia, aby sa predišlo sporom medzi operátormi a rezidentmi. Na druhej strane ale ide o dobrú správu, pretože pôvodným plánom EÚ bolo regulovať počet minút, SMS a MB v zahraničí. Ako túto novinku vnímate vy? Tešíte sa na leto budúceho roka, keby bude medzinárodný európsky roaming konečne v platnosti?

Zdroj: Engadget
22.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+