MojAndroid

V štátoch Európskej únie budeme môcť aj naďalej volať, SMSkovať a dátovať za rovnaké ceny, ako na Slovensku. Členské štáty sa dohodli na predĺžení súčasného nariadenia o roamingu, ktorého platnosť by inak skončila 30. júna 2022. Informáciu priniesol portál Teraz.

Poplatky v EÚ za roaming boli zrušené v roku 2017 na základe predpisov z roku 2015. Ceny za používanie mobilných služieb sú odvtedy rovnaké aj doma aj v zahraničí, čo vďaka rozhodnutiu členských štátov bude platiť aj naďalej. Po podpísaní predsedníčkou Európskeho parlamentu a predsedom Európskej rady bude nariadenie zverejnené v Úradnom vestníku EÚ a účinnosť nadobudne 1. júla 2022.

Bezplatný roaming v EÚ je späť, dokonca aj s bonusmi

V porovnaní so starším nariadením sa pridáva niekoľko zmien. Operátori budú mať povinnosť zabezpečiť zákazníkom rovnakú kvalitu a rýchlosť mobilného pripojenia ako na Slovensku, pokiaľ ich nebrzdia napríklad nedostatočne vybudované siete zahraničnej krajiny. Zlepšiť by sa mala aj transparentnosť dodatočných roamingových služieb, za ktoré sa stále účtujú poplatky. To by malo predísť neočakávaným účtom za telefón po príchode z dovolenky.

Lepšie sa bude dbať aj na ľudí so špeciálnymi potrebami. Na záver sa plne sprístupnia služby tiesňovej komunikácie, ktoré bude v prípade núdze možné využiť bez akéhokoľvek poplatku. To platí rovnako na tiesňové hovory ako aj na SMS správy či zdieľanie polohy.

Z hľadiska cien služieb sa menia sa len tie veľkoobchodné, aby bolo nariadenie udržateľné zo strany operátorov. Podľa potreby môže Európska komisia podmienky a veľkoobchodné ceny regulovať.

Náš tip
Android 13 dostane obrovské vylepšenie. Umožní používať dve SIM karty na jednej eSIM

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+