MojAndroid

Už týždeň platí v celej Európskej únii nový Colný kódex, ktorý prináša niekoľko zmien v oblasti nakupovania a platenia cla pri tovare, pochádzajúceho z krajiny mimo EÚ. Okrem toho sa však zaviedla aj dočasná výnimka na podávanie colného vyhlásenia, ktorá má uľahčiť papierovanie, nie však oslobodiť príjemcu zásielky od platieb cla a DPH.

Najčastejším cieľom, kam smerujú naše virtuálne návštevy sú podľa štatistiky krajiny ako USA, Čína a prekvapivo aj Turecko. Tovar následne putuje klasickou poštou a doručuje ho Slovenská pošta alebo kuriér. Práve doručovanie klasickou poštou bude mať dočasnú výnimku, ktorú si ešte predstavíme. Začnime však cenovými limity pre účely platenia DPH a cla. Totiž, okrem cla sa uhrádza podľa hodnoty tovaru aj daň (daň z pridanej hodnoty).

Hlavná podstata, ktorá je novým colným kódexom definovaná určuje, že aj tovar, ktorý si objedná fyzická osoba sa bude považovať za obchodný tovar. Napriek tomu, že neslúži na ďalší predaj a doteraz bol považovaný práve za neobchodný. Navyše, celková hodnota zásielky, z ktorej sa budú všetky platby vypočítavať bude vyššia, nakoľko okrem hodnoty samotného tovaru sa bude od mája do základu na výpočet platieb brať do úvahy tiež poštovné, ktoré bolo zaplatené predajcovi napríklad v USA za dodanie tovaru (doteraz tu nebol jednotný postup a colné úrady poštovné často krát nebrali do úvahy). Úplne bez platby cla a DPH ostáva tovar do 22 EUR.

Pri tovare nad 22 EUR, avšak do hodnoty 150 EUR budú zásielky oslobodené od cla, avšak nie od DPH. Nad 150 EUR sa už uhrádza aj clo a tiež DPH.

Podstatná zmena je spojená s formalitami, teda so samotným daňovým konaním. Ak totiž vznikne colná a daňová povinnosť na dovoze tovaru, pri hodnote balíka nad 150 EUR čaká príjemcu colné konanie a bude musieť predložiť colné vyhlásenie. Okrem tejto povinnosti bude colný úrad prostredníctvom iných štátnych orgánov skúmať, či tovar, ktorý ste si objednali je možné do colného režimu prepustiť, teda inak vyjadrené, bude sa skúmať, či daný tovar nie je zakázaný, nebezpečný, prípadne či nie je napodobeninou. Pre tieto účely sa bude získavať vyjadrenie najmä Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Ak bude predmetom dovozu tovar, ktorého hodnota neprevýši sumu 150 EUR, bude zachovaný nasledovný postup. V prípade, že s tovarom príde aj doklad o jeho kúpe (objednávka alebo faktúra), kde uvidí colný orgán jeho hodnotu, bude prepustený do voľného obehu bez omeškania. V praxi to znamená, že adresát dostane svoju zásielku hneď, bez nutnosti podávať colné vyhlásenie a nebude ani na takéto konanie vyzývaný. Spolu so zásielkou však dostane jej adresát aj rozhodnutie o výške platby (uhrádza sa do 150 EUR iba DPH), teda jeho radosť z novej zásielky, na ktorú čakal niekoľko týždňov hneď colný úrad vylepší. Ak so zásielkou nebude spojený žiadny doklad, z ktorého by colný úrad vedel určiť hodnotu, balík sa zadrží a bude sa postupovať ako v prípade zásielok nad 150 EUR.

Dočasne sa zavádza zároveň výnimka na tovar, ktorý bude cestovať na Slovensko poštovým kuriérom (Slovenská pošta) a jeho hodnota bude do 1 000 EUR. V takomto prípade nebude nutné podávať colné vyhlásenie a absolvovať colné konanie. Balík pošta doručí, no už aj s určením colných platieb, prípadne s ich oslobodením (toto je závislé od sadzobníka a druhu tovaru a jeho hodnoty). Tento postup platí iba pre zásielky cez poštu (nie kuriéra), pričom zásielka musí obsahovať doklad o kúpe (objednávku alebo faktúru) a nesmie sa jednať o tovar, ktorý podlieha zákazom alebo obmedzeniam.

Ak sa rozhodne kupujúci tovar vrátiť predajcovi a teda požiadať zároveň okrem vrátenia kúpnej ceny aj o vrátenie už zaplatených colných a prípadne daňových platieb, bude musieť absolvovať tiež colné konanie a podať colné vyhlásenie na vývoze tovaru. Inak sa k uhradenému clu a DPH späť nedostane.

Nový colný kódex ešte viac povzbudí najmä čínskych výrobcov, aby si budovali svoje sklady v niektorej z krajín v EÚ, prípadne aspoň tovar v spolupráci s niektorým skladom zasielali zákazníkom priamo v rámci Únie. Treba povedať, že viacerí sa touto cestou už vydali a bolo by zaujímave štatisticky vidieť, aký to malo dopad na ich tržby a správanie kupujúcich z Európskej únie.

8.5.2016
 • Kubo102030

  No moja zásielka bolo do 150€ a aj tak chceli aby som priniesol JCD (Jednotný colný doklad)… Návod na vyplnánie JCD má 70 strán…

  • ok

   “Pokiaľ ste fyzická osoba a tovar je pre vaše osobné účely, JCD
   nepotrebujete POKIAĽ NIE JE podozrenie z porušovania práv duševného
   vlastníctva tovarom vo vašej zásielke.

   Podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva tovarom nastane pri dovoze:

   textilu (stopnú aj uteráky)

   “značkových” hodiniek, mobilov, okuliarov, topánok, kabeliek,
   tenisiek… všetko kde by mohlo byť napísané Giorgio Armani a pritom to
   pravý Giorgio Armani nie je

   v podstate všetko, čo je možné falšovať”

   • Viliam

    Nedávno som v TV Narkóza videl reportáž kde hovorili že JCD budú musieť podávať všetci, čo doteraz museli len podnikatelia a právnické osoby, a na sume nezáleží, je to nariadenie EU… Mám teraz objednané niečo z číny za 5€ tak uvidím či budem musieť vypĺňať JCD

    • Jan Matus

     ty trubka ved sa tu pise ze Úplne bez platby cla a DPH ostáva tovar do 22 EUR.:citaj poriadne clanok… :D

     • Fejk

      To znamena ze aj ked bude balicek oznaceny ako darcek tak to colnici zadrzia a je jedno aky to bude tovar?budem musiet doklad o cene vyrobku?

      • kuko61

       Keď ho otvoria a usúdia, že tovar je vyššej hodnoty ako 22€, tak áno. Ale to tak bolo vždy. Vlani mi zadržali asi 4-5 drobností, ktorých kúpna cena neprevyšovala 22€. Keď mi prišiel list o zadržaní, poslal som im emailom PDF s dokladom o prevode a screenshot z Aliexpressu a o dva dni som mal balík v robote. Takže celkové zdržanie 4-5 dní.
       Na tom by sa nemalo nič meniť.

   • Kubo102030

    Obsah zasielky nebol fejk… Ale to je uz teraz asi jedno…

 • forrel

  hovada nenazrane

 • SimSon

  Skratka euro-komunisticki darmozraci z Bruselu nasli dalsi sposob, ako odrat euro-ovce, aby bolo za co “pomahat” grecku a utecencom…

  • Mario Kovačič

   Nie je to proti obcanom namierene aj ked nas to zasiahne tiez ale hlavne koli akoze podnikatelom co objednali cez tetu 10 tabletov tvariac sa ze pre osobnu potrebu a tu to predaval v eshope za 2 nasobnu cenu.

 • sakonn

  Keď som pozeral AliExpress tak niektoré veci sa dali objednať zo skladu v EU ale bolo tam poštovné pričom z činy bolo zdarma.

  • Dano3266

   Toto je strašná sranda že na sk za balik platíš 3-5 evri ale niekde z opačného konca sveta ti to pošlú zadarmo :) Idem objednávať kábel za 5e som zvedavý čo ma čaká keď to príde do banánovej republiky.

   • koso

    caka ta max tak cesta na postu do 22 eur nebudu colnici nic riesit

   • Matias

    cinana dotuju svoju postu preto maju dopravu zadarmo

   • LaBrie

    Inac niekedy to byva aj opacne, objednas za par dolarov a doprava je aj 36 dolarov a viac :D samozrejme sa to “vyplati”….

 • pastekar

  Vydrbany nenazrany stat aj cela eu. Bodaj ich vsetkych zozrala rakovina

 • Vlado

  Zdravím prosím ako je to s dovozom napr mini cnc frézy do 80€ s výkonom lasera 500mW môžu sa takéto tovary posielať či mi ich zadržia?

  • dajsi

   daj link som zvedavy

  • Marki

   Niekde som cital (banggood / dx / aliexpress) ze oficialne uz nemozes ziadny laser od 5 mW dovazat. Do niektorych krajin dokonca ani 5 mW. Takze ak na colnici zistia aky to ma vykon, tak ti to asi nevydaju.

 • MV

  Objednal som si Hoverboard z Číny, čakal ma tiež tento postup, všetky papiere som odoslal a teraz čakám až mi zavolajú koľko budem platiť člo. Problém môže nastať tam, že keď je tovar z číny tak predajca uvádza cenu nižšiu ako reálnu, v tomto prípade uviedol 150 namiesto 250. Pri vyplňovaní papierov som musel zaslať aj výpis prevodu kde bola reálna suma 250 €, takže triky predajcu sú mi teraz zbytočné, ďalej som musel podpísať prehlásenie, cenník, vypís+prntscreen objednávky z Aliexpressu, scan dokladu totožnosti + dokonca som musel doplniť aj doc-ko, kde som musel popísať o aký tovar sa jedná a na aké účely je, jaj .. a ešte som sa musel zaregistrovať aj na finančnú správu.

  • kuko61

   Pokiaľ tovar zadržali na colnici, triky predajcov boli zbytočné vždy. Teda pokiaľ niekto nezfalšoval doklady v nejakom editore, ako sa pár ľudí chválilo na fórach.
   Ja som za posledné tri roky kupoval pre známych okolo 7-8 telefónov, tri krát neprešli a musel som doložiť doklad o kúpe, vypis z prevodu na Paypale a keďže som si nechával balík poslať do roboty, tak som im podpisoval čestné prehlásenie, že je to dovoz pre osobnú potrebu a nie na firmu.
   To, že bolo na balíku 40USD ich vobec neprekvapilo. Za tie roky sú na to zvyknutí a nič z toho nikdy nerobili. Samozrejme DPH vypočítali z ceny, ktorú som reálne zaplatil :)

   • jozef

    samozrejme sa da upravit cena v roznych editoroch a poslat to, ale nenapadlo vas niekedy dohodnut s as predajcom na dvoch platbach cez paypal???? napriklad ked mate 500€ vec tak to rozlozim na dve platby, v jednej uvediem 150usd a v druhej zvysok, a pre colnicu uvediem prvy doklad o zaplateni a predajcasam posle fakturu na nizsiu hodnotu, predajcovia vedia velmi pekne v tomto vyjst v ustrety, a koniec koncov zaplatite menej,

    • Marki

     pekny napad :) ale napr. banggood nie je schopny dodrzat ani co sam napise. Naschval som sa ich pytal aku sumu napisu na balik a ze $69 (namiesto $200), nakoniec tam napisali $25 co sa colnikom nepozdavalo…

   • MV

    Dopadol som tak, že colníci tovar držia v klietke, ale len preto lebo nie je naclený, dovolal som sa priamo do centrály, aj ma prepojili na človek kto to má na starosti a povedal, že keď bol eśte starý systém clenia a dovozu tovarov, tak za deň stihli 50-60 ks nacliť a vybaviť, teraz po 1 máji stíhajú 10 za deň, čiže je to dosť.

    Navyše nové cenníky sú otrasné, pýtajú 20% z reálnej ceny ako clo, čiže v mojom prípade 50 € + dph z cla, čo je okolo 12 € + dovoz Fedexu, čiže za footboard som dal 250 a ešte budem musieť priplatiť dalších 85 € cca, navyše tovar je na SK od min. týždňa štvrtka, dnes je 8mi deň a ešte žiadna správa, omeškanie riadne teda :)

    • kuko61

     Pokiaľ to doviezol Fedex, tak preclenie vybavujú oni, či nie? Ja mám na ceste tablet, ale išiel poštou, takže ten asi budú riešiť na colnom úrade na pošte. Keď uvidím na trackingu, že ho zadržali, skúsim tam ísť osobne, aby som to urýchlil. Ak sa teda bude dať. Aj tam toho budú mať teraz veľa. Po minulé roky to väčšinou bolo tak na 30-40 minút, ak tam nebol veľlký rad.
     S DPH som počítal, keď som ho kupoval. Ale to vlastne vždy, ked som kupoval nejaký telefón. Ak prešiel bez zadržania, tak som to bral skôr ako bonus :)

 • kuko61

  Takže okrem JCD nad 150€ sa pri dovoze mobilov, tabletov a malej elektroniky pri posielaní poštou nič nemení. Teda pokiaľ zostali mobily so sadzbou 0%. Väčšinou si nechávam veci posielať poštou, takže som rád, že si nebudem musieť nechať vypísať JCD a ušetrím nejakých 15€. A radi sú asi aj colný deklaranti na pošte, nevedel som si dosť dobre predstaviť, aké rady by sa tam tvorili.
  Kuriérske služby aj doteraz vybavovali všetky colné formality a nechali si za to zaplatiť. Aj keď za JCD je o niečo vyšší poplatok, tak tam sa to trochu predraží.
  Inak, ak bude mať niekto vypísané JCD na mobil alebo tablet, mohol by ho nafotiť a pomôcť ostatným. Predpokladám, že okrem osobných údajov by mali byť pri rovnakom tovare ostatné kódy a údaje rovnaké. Aj keď je pravda, že napr. pri DHL sa k JCDcku nedostanete a keď na pošte zatiaľ netreba, tak ani tam :)

 • Majo

  Ja som objednal 8.4. obal na mobil v hodnote ani nie 3 € a stale mi neprisiel som zvedavy ci mi vobec pride. Kupovane z Aliexpresu.

  • Real

   pokial by to mali colníci, tak by ti to postou oznámili.

  • IQLogic

   Ja som objednal kývajúci sa kvietok na solárny pohon v novembri a prišiel v marci :)

  • tomas

   niekedy z aliexpresu je dodacia lehota aj 60dni treba pozorne pozerat kolko dni je dodacia lehota…

 • Michal Sihelský

  ja som si niečo objednal s aliexpresu, ale bohužiaľ nedošlo mi to, ktovie kde sa to stratilo….

 • David Doni

  Dobry den chcel by som sa opytat objednal som si Xiaomi redmi 4 prime za 144,90 eura takze budem platit iba DPH?

+