MojAndroid

Spoločnosť ESET a Nadácia ESET dnes predstavila nové vedecké ocenenie ESET Science Award. To má za cieľ spopularizovať vedu na Slovensku a motivovať vedcov na Slovensku k dôležitým vedeckým objavom. Súčasťou ocenenia je totiž aj obrovská finančná odmena vo výške až 100 000 EUR.

Slováci o našich vedcoch veľa nevedia

Súčasťou príprav ocenenia bol aj prieskum medzi bežnými Slovákmi. Cieľom ocenenia je totiž najmä spopularizovať vedu a vedcov na Slovensku. Tí totiž často pracujú v ústraní a nič o nich nevieme, a to aj napriek tomu, že ich práca obohacuje aj náš každodenný život.

Z prieskumov jasne vyplýva, že väčšina Slovákov nevie menovať ani jediného slovenského vedca. A to aj napriek tomu, že väčšina Slovákov sa o vedu zaujíma a požaduje ju za dôležitú pre svoj život. Okrem verejnosti boli v prieskume spovedaní aj odborníci a vedci a s verejnosťou sa zhodli na jednom – vedci na Slovensku nie sú dosť podporovaní štátom a preto im môže chýbať motivácia. Aj to sa snaží zmeniť ESET Science Awards.

Dve kategórie a obrovské finančné odmeny

ESET Science Awards sa má stať každoročným ocenením. V prvom ročníku budú ocenenia udelené v dvoch kategóriách – Výnimočná osobnosť slovenskej vedyVýnimočný mladý vedec do 35 rokov. Ocenenie je určené vedeckým pracovníkom pôsobiacim v jednej z nasledujúcich oblastí: prírodné vedy, technické vedy, lekárske a farmaceutické vedy a pôdohospodárske vedy. Víťazov vyberie medzinárodná komisia zložená z uznávaných vedcov, ktorej členom je napríklad Dan Shechtman, nositeľ Nobelovej ceny za chémiu.

Do oboch hlavných kategórií je možné zaslať nominácie do 30. apríla 2019, pričom víťazi budú vyhlásení počas slávnostného galavečera v októbri 2019. Víťaz hlavnej kategórie Výnimočná osobnosť slovenskej vedy získa finančnú odmenu 100 000 EUR a v kategórii Výnimočný mladý vedec do 35 rokov získa jej víťaz 5 000 EUR. Okrem dvoch kategórií ocenenia nadácia pripravuje aj doplnkovú kategóriu, ktorú vyhlási neskôr. 

Nová grantová výzva

Okrem ocenenia ESET Science Award vyhlasuje Nadácia ESET aj novú grantovú výzvu na podporu vedy a výskumu na Slovensku. „Jedným z hlavných poslaní Nadácie ESET je podpora vzdelávania. Som veľmi rada, že v tomto roku sa nám podarilo odštartovať ambiciózny projekt, prostredníctvom ktorého chceme zmeniť vnímanie významu vedy a  samotných vedcov. Chceme poukázať, že aj malá krajina ako Slovensko môže vďaka vede napredovať a profitovať. Veríme, že organizácie, ktoré veria v rovnaký potenciál vedy, zaujme naša grantová výzva a cez získané granty nám pomôžu napĺňať tento cieľ,“ hovorí Lucia Marková, členka správnej rady Nadácie ESET. Uzávierka prihlášok pre grantovú výzvu je 15. apríla 2019.

7.3.2019
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+