MojAndroid

Na inváziu Ruska na Ukrajinu už stihli zareagovať viaceré veľké svetové firmy, ktoré v Rusku zastavili predaj svojich produktov a služieb. Teraz sa k nim pridáva aj slovenský ESET, ktorý o tomto kroku informoval prostredníctvom tlačovej správy.

Rusi si si nové produkty od ESETu nekúpia

Bezpečnostná firma oznámila, že zastavuje predaj produktov novým zákazníkom v Rusku a Bielorusku. Rozhodnutie sa týka domácich používateľov, firiem aj organizácií. Predaj vládnym inštitúciám bol podľa spoločnosti zakázaný už v roku 2016. Dôvodom bolo zavedenie daňových pravidiel, legislatívy a certifikačných procesov, ktoré zvýhodňovali lokálnych dodávateľov.

ESET
Zdroj: Miroslav Schwamberg

ESET okrem toho rozšíril podporu pre zákazníkov pre zabezpečenie kontinuity aj na miestach konfliktu. Všetkým ukrajinským firemným zákazníkom automaticky upgraduje bezpečnostné riešenia na najvyššiu verziu pre dosiahnutie maximálnej bezpečnosti. Bezplatne. Taktiež bezplatne predĺži licencie koncovým aj firemným zákazníkom, ktorých platnosť vyprší.

ESET monitoruje hrozby súvisiace s konfliktom

Spoločnosť poskytuje aj bezpečnostný výskum viacerým svetovým a európskym organizáciám, ktoré sa snažia bojovať proti kybernetickým hrozbám vyplývajúcim z vojny. Výskumníci ESETu neustále monitorujú digitálne hrozby v súvislosti s konfliktom. Objavili napríklad nový škodlivý kód HermeticWiper, ktorý napadol ukrajinské ciele a vymazával dáta na kompromitovaných zariadeniach.

ESET
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pre posilnenie reakcie firma upgraduje bezpečnostné riešenia ohrozeným organizáciám v zóne konfliktu, susedným štátom aj štátom podieľajúcim sa na medzinárodnej reakcii, ktoré by sa mohli stať cieľom kybernetických útokov.

Situácia nenechala chladnými ani iné veľké technologické spoločnosti

Svoj nesúhlas s ruskou agresiou vyjadrili aj ďalšie veľké technologické firmy. Predaj zariadení na ruskom trhu ukončil Samsung a svoje služby napríklad pozastavili aj veľké kartové spoločnosti Visa a MasterCard. Organizátori MWC 2022, ktorého sme sa zúčastnili aj my, zrušili ruský pavilón.

YouTube v Európe zablokoval RT a Sputnik, k rovnakému kroku sa uchýlila aj spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálnu sieť Facebook. Sankcie uvalili aj USA, ktoré Rusku obmedzili prístup k americkým technológiám. Pomáhajú aj hackeri z Anonymous, ktorí na Rusko cielia svoje kybernetické útoky.

Náš tip
Toto sú najpredávanejšie smartfóny v roku 2021. Najlepšie si viedli iPhony
9.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+