MojAndroid

ESET, líder v proaktívnej ochrane pred počítačovými hrozbami, dnes – 17. septembra, 2012 – oslavuje 20. výročie svojho založenia. Presne v tento deň pred dvomi dekádami zaevidovali ESET v Obchodnom registri Slovenskej republiky ako súkromnú spoločnosť s ručením obmedzeným. Pri vzniku ESETu stáli traja priatelia – Miroslav Trnka (na obrázku v strede dole), Peter Paško (vľavo) a Rudolf Hrubý (vpravo), ktorí spoločnosť dodnes spoluvlastnia s Richardom Markom, Marošom Grundom a Antonom Zajacom.

 

Začiatky ESETu siahajú do roku 1987, keď dvaja mladí programátorskí nadšenci, Peter Paško a Miroslav Trnka, objavili jeden z prvých počítačových vírusov na svete. Nazvali ho “Vienna” a napísali program na jeho detekciu. Krátko na to sa objavilo množstvo ďalších vírusov a skrsla myšlienka vytvoriť univerzálne softvérové riešenie, ktoré by dokázalo eliminovať tieto dovtedy málo známe počítačové hrozby. Program nazvali NOD – Nemocnica na okraji disku podľa známeho československého seriálu z lekárskeho prostredia. V roku 1992 spoločne s Rudolfom Hrubým, ich spoločným priateľom, založili ESET.

“Od začiatku sme brali našu prácu ako službu používateľom počítačov. Verili sme, že počítače budú čím ďalej tým dôležitejšie – ak ich ľudia budú naďalej používať na ukladanie výsledkov svojej práce a citlivých dát, alebo na prevádzanie online transakcii,” spomína si Miroslav Trnka na založenie ESETu. „Aj dnes, 20 rokov od vzniku spoločnosti sme stále verní našim princípom pomáhať ľuďom a ich podnikom. Zodpovednosť a spoľahlivosť spojená s inovatívnosťou sú naďalej hnacou silou úspechu a rastu našej spoločnosti,“ dodáva súčasný generálny riaditeľ Richard Marko.

 

Antivírusový program, na ktorom spočiatku pracovala malá skupina počítačových nadšencov sa postupom času zmenil na bezpečnostné riešenie považované za jedno z najrýchlejších a najúčinnejších na svete. Vysokou efektívnosťou a stabilitou napĺňa pôvodnú víziu svojich tvorcov – sprístupniť špičkovú technológiu bežným používateľom. ESET má v súčasnosti vyše 800 zamestnancov z toho na Slovensku – v Bratislave a v Košiciach – viac než 400. Hlavné sídlo je práve v Bratislave, regionálne distribučné centrá má v San Diegu (USA), Buenos Aires (Argentína) a Singapúre. Ďalšie pracoviská sú v Sao Paule (Brazília) a v Prahe (Česká republika). Počas niekoľkých rokov vybudovala firma sieť centier na výskum malwaru v Bratislave, San Diegu, Buenos Aires, Singapúre, Prahe, Košiciach, Krakowe (Poľsko), Motreale (Kanada) a Moskve (Rusko).

17.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+