MojAndroid

Možno ste postrehli v tlači či správach, že areál bývalej Vojenskej nemocnice v Bratislave pri Lamačskej ceste a Patrónke je na predaj. Jedným zo záujemcov o tento priestor je aj spoločnosť ESET. Zatiaľ nie je isté, ako táto verejná súťaž dopadne, kto sa nakoniec stane majiteľom tohto atraktívneho pozemku, no ESET už má pomerne jasnú víziu, ako by naložil s priestormi. Na dnešnej tlačovej konferencii nám predstavili projekt i celú myšlienku výstavby.

“Koncom minulého roka sme sa dozvedeli, že areál Vojenskej nemocnice je na predaj. Oprášili sa staré myšlienky na vybudovanie campusu. Zapojili sme sa do 2.kola súťaže, kde sme boli ako jediní. Nechali sme spraviť štúdiu, čo by tam mohlo byť. Oslovili sme ateliér a11. Ten výsledok prekvapil. Chceli by sme ho teraz predstaviť,” hovorí Palo Luka, Chief Operating Officer, ESET.

Študenti odchádzajú do zahraničia za lepšími podmienkami

ESET má ambíciu vybudovať v areáli starej vojenskej nemocnice výskumné centrum. Jednou z motivácií je fakt, že ESET chce investovať aj do vzdelania slovenských študentov. Len v roku 2016 to bolo vyše 22 tisíc študentov, ktorí odišli študovať do Českej republiky a trend sa zhoršuje. Je dôležité, aby sme domáce mozgové kapacity udržali na Slovensku. Nejde totiž len o štúdium v zahraničí. Množstvo študentov už totiž v zahraničí zostane kvôli lepším podmienkam. ESET chce motivovať aj pedagógov a ponúknuť im priestor na zlepšovanie.

Navyše, v PISA testoch sme až na chvoste OECD a a ďalšia štatistika hovorí o tom, že výdavky na výskum a vývoj predstavujú len tretinu priemeru krajín OECD. Pozitívnym nakopnutím pre ESET bol z tohto hľadiska fakt, že výskumné centrum, ktoré založili spoločne s UK a STU sa teší veľkej priazni študentov. Študenti sa tu učia dva predmety – reverzné inžinierstvo (predmet je obľúbený, je otvorený pre tri fakulty) a ďalší predmet je zameraný na C++.

Nový multifunkčný areál

Nový areál, ktorý by mohol vzniknúť v spomínanej lokalite bude mať však viacero účelov. Okrem výskumného vedeckého centra by mohol zároveň slúžiť aj ako nová centrála ESETu. ESET chce rovnako pre svojich zamestnancov vybudovať v podzemí garáže s kapacitou cca 900 miest. Keďže sa areál nachádza v blízkosti Železnej studničky, počas víkendov by ich mohli využívať turisti, ktorí to majú namierené na túto miestnu turistiku. Železná studnička totiž často doslova praská vo švíkoch. V plánoch sa ďalej ráta s obrovskou jedálňou či auditóriom pre zhruba 700 ľudí určených okrem eseťáckych akcií aj na prípadne iné kultrúrno-spoločenské aktivity verejnosti. Chýbať nemôže ani športový pavilón, tenisové kurty a prezliekáreň, ktorú by mohla využívať aj športovo založená verejnosť. Množstvo ľudí by ocenilo sprchu a miesto na prezlečenie po cvičení a behu na Železnej studničke.

ESET myslel aj na zamestnancov, ktorí prídu do bratislavskej centrály z pobočiek po Slovensku či zo sveta. Pre nich si v pláne prichystali niekoľko apartmánov. Benefitom je tiež prípadná požičovňa bicyklov a dokonca ESET škôlka. Tá by v areáli ušetrila starosti množstvu zamestnancov s deťmi, ktorí by ich tu tak mohli pohodlne odviezť po ceste do práce a rýchlo i vyzdvihnúť na ceste domov.

Pozadie verejnej súťaže v skratke

Čo sa týka politických reálií, upresníme, že celkovo ide o verejnú súťaž o pozemok bývalej Vojenskej nemocnice. Vyhlasovateľ je Nemocnica sv. Michala, vyhodnotiteľom je Ministerstvo vnútra, ktorému pozemok patrí. Práve prebieha 4.kolo tejto verejnej súťaže. Ministerstvo ho už druhý raz predĺžilo, aktuálne minister vnútra povedal, že najneskôr budúci pondelok by malo byť kolo vyhodnotené. Je však otázne, či v skutočnosti dôjde k reálnemu vyhodnoteniu, pretože podľa podmienok súťaže má Ministertvo možnosť čakať a predĺžiť kolo, prípadne 4.kolo zrušiť. Richard Marko, generálny riaditeľ ESETu nám na tlačovej konferencii povedal, že momentálne je pre Ministerstvo jediným kritériom súťaže cena pozemku. Neprejavili záujem či nadšenie v súvislosti s plánmi ESETu. ESET však bude naďalej bojovať v súťaži aj za týchto podmienok, sú však trochu sklamaní z prístupu Ministerstva. “Tento typ investícií je vítaný všade na svete…” uzatvára Marko.

Pozrite si, ako by mohol campus, teda vedecko-výskumné centrum ESETu vyzerať. Ako sme spomínali, za nápadom a vizualizáciou stojí Ateliér a11.

Zdroj: Tlačová konferencia

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+