MojAndroid

ESET zaznamenal v roku 2016 viac než 50-percentný nárast detekcií Android ransomwaru. Je to typ škodlivého kódu, ktorý rôznymi spôsobmi zablokuje zariadenie a za jeho odblokovanie žiada od obete výkupné. Ide o historicky najvyšší počet pokusov o infekciu Android zariadení týmto spôsobom. ESET, ktorý má tieto dáta vďaka svojej technológii LiveGrid, bude svoje zistenia prezentovať na Mobile World kongrese (MWC), ktorý sa od 27. februára do 2. marca uskutoční v španielskej Barcelone.

„Hoci sme zaznamenali len celkovo 20-percentný nárast detekcií Android malwaru, útoky ransomwaru na túto platformu rastú oveľa rýchlejšie. Najvyšší nárast ESET zaznamenal v prvej polovici roku 2016, rozhodne by sme si však nedovolili povedať, že tento typ útoku čoskoro zanikne,“ vysvetľuje technologický riaditeľ spoločnosti ESET Juraj Malcho, ktorý bude o tejto téme hovoriť na MWC 2017.

Autori lockscreenov (škodlivý kód, ktorý uzamkne displej mobilného zariadenia) a crypto-ransomwarov (škodlivý kód, ktorý zašifruje obsah zariadenia) využili posledný rok na to, aby skopírovali techniky šírenia, ktoré na infekciu používa škodlivý kód útočiaci na počítače. Vyvinuli však aj sofistikované metódy, ktoré sa zameriavajú na technológie špecifické pre operačný systém Android.

Kyberkriminálnici sa zároveň zamerali na to, aby veľmi nevyčnievali tým, že škodlivý kód šifrujú alebo skrývajú hlbšie do infikovaných aplikácií. V priebehu roka 2015 si ESET všimol, že útočníci využívajúci Android ransomware sa z útokov na východnú Európu preorientovali na severoamerických majiteľov Android zariadení. Minulý rok však ukázal vzrastajúci záujem útočníkov o Ázijský trh. „Určite by sme mohli povedať, že z Android ransomwaru sa stala plnohodnotná globálna hrozba,“ dodáva Malcho.

Zdroj: tlačová správa

25.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+