MojAndroid

Spoločnosť ESET prostredníctvom sociálnych sietí upozornila na škodlivé aplikácie vyskytujúce sa v obchode Google Play. Objavila sa tu aplikácia, ktorá zneužíva meno v minulosti obľúbeného správcu súborov – ES File Explorer. Namiesto správy súborov sa používateľ dočká len dobre známych “reklám cez celú obrazovku”.

Niekoľko tisíc používateľov sa už dalo nachytať

ES File Explorer niekedy skutočne existoval a bol plnohodnotným správcom súborov. Jeho vlastník – DU Global – však aplikáciu z Google Play už pred niekoľkými mesiacmi stiahol. Vydavateľom falošnej aplikácie vyskytujúcej sa na Google Play je používateľ/spoločnosť Iporich. Podľa informácií bezpečnostného experta z Esetu, Lukáša Štefanka, má falošná aplikácia na konte už vyše 10 000 stiahnutí a inštalácií. Aplikácia nemá pre používateľa žiadny prínos, neponúka správu súborov, ale agresívne zobrazovanie reklám cez celú obrazovku zariadenia.

Používatelia, ktorí ES File Explorer stiahli, boli určite v domnení, že aplikácia sa do Obchodu Play opäť vrátila v novej reformovanej podobe. Samozrejme, to pravdou nie je – je potrebné stiahnuť si napríklad aplikáciu Files priamo od Googlu, prípadne dobre hodnotenú aplikáciu Solid Explorer od NeatBytes.

Verzia: 1.0.189786363
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.189786363
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Nielen tento falošný správca súborov bol vyhodnotený ako škodlivá aplikácia. Do takéhoto zoznamu sa pridávajú aj aplikácie Selfie Camera, Total Cleaner, Smart Cooler, RAM Master, AIO Flashlight a Omni Cleaner. Všetky aplikácie spadajú do portfólia čínskeho vývojára DU Global. Spolu mali na konte až desiatky miliónov stiahnutí.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+