MojAndroid

Spoločnossť Ericsson, popredný medzinárodný dodávateľ telekomunikačných technológií a služieb, zverejnila prognózu týkajúcu sa najdôležitejších trendov v oblasti mobilných technológií pre začínajúci rok 2014. Predpoveď zostavilo výskumné centrum Ericsson ConsumerLab, ktoré sa výskumom ľudských hodnôt, chovania, spôsobmi využívania produktov a služieb v rámci informačných a komunikačných technológií, zaoberá už 15 rokov. Ročne Ericsson ConsumerLab osloví viac ako 100 000 ľudí z viac ako 40 krajín po celom svete.

Ericsson - 10 trendov pre rok 2014

1. Aplikácie zmenia celú spoločnosť

Aplikácie sú pre používateľov smartfónov dôležitejšie než to, aký typ telefónu majú. Spotrebitelia chcú využívať aplikácie vo všetkých oblastiach osobného a pracovného života, či už je to nakupovanie, starostlivosť o rodinu a blízkych alebo napríklad komunikáciu s úradmi.

2. Ľudské telo ako prístupové heslo

52 % používateľov smartfónov deklaruje, že chce využívať biometrické alternatívy namiesto klasického hesla, 48 % z nich preferuje očný sken na odomknutie zariadenia. Celkovo 74 % používateľov očakáva, že v roku 2014 budú hlavným prúdom medzi smartfónmi biometrické zariadenia.

3. Naše telo v číslach

Krvný tlak, pulz, naše kroky – to je len zopár príkladov toho, čo nám v stále väčšej miere umožňujú merať mobilné zariadenia. 40 % používateľov smatfónov má záujem, aby telefón monitoroval všetky ich biologické a fyziologické procesy a pohyby.

4. Pokrytie internetom očakávame všade

Počet čiarok na smartfóne už nezaručuje kvalitu signálu. Používatelia si začínajú uvedomovať, že to, čo stačí pre telefonovanie a SMSky, už nemusí byť dostatočné pre pohodlné surfovanie na webe. Aj preto očakávajú, že sa kvalita pokrytia mobilným signálom bude zvyšovať. To vytvorí tlak na operátorov a ich služby.

5. Smartfóny pomôžu znížiť digitálnu priepasť

Smartfóny sú dnes dostupné prakticky každému. Drahé zariadenia pre využívanie internetových služieb teda už nie sú potrebné. Celkovo 51 % všetkých spotrebiteľov uvádza, že ich telefón je pre nich najdôležitejšou technológiou a pre mnohých z nich sa stáva primárnym nástrojom na využívanie internetu.

6. Na webe budeme opatrnejší a múdrejší

Napriek tomu, že 56 % všetkých používateľov internetu znepokojuje miera ochrany ich súkromia, len 4 % z nich tvrdí, že budú internet v budúcnosti používať menej. Namiesto toho sa spotrebitelia budú viac vzdelávať v bezpečnosti a ochrane súkromia v online priestore a budú opatrnejšie narábať so svojimi osobnými dátami.

7. Video on Command

Napriek tomu, že sa stále zväčšuje výber toho, čo chceme sledovať, naša voľba bude stále viac ovplyvňovaná našimi priateľmi a komunitami. 38 % respondentov tvrdí, že sleduje videá doporučené priateľmi. Tento trend bude pri zrýchlovaní internetového pripojenia neustále narastať.

8. Prehľad o dátovej spotrebe

48 % spotrebiteľov už teraz používa aplikácie, aby lepšie pochopili svoju spotrebu dát. Kým 38 % chce poznať koľko dát spotrebuje, 28 % chce kontrolovať, či boli dáta operátorom účtované správne. 35 % spotrebiteľov ich sleduje, aby neprekročili svoj dátový limit. 37 % používateľov aplikáciami kontroluje rýchlosť svojho pripojenia.

9. Senzory budú všade

Interaktívne internetové služby sú v našich životoch dnes úplne bežné. Spotrebitelia preto očakávajú, že rovnako interaktívne bude aj naše fyzické okolie. Senzory rozoznávajúce tváre, evidenčné čísla áut, dopravné značky, interaktívne odporúčania nákupných či reštauračných možností atď., sa stanú súčasťou nášho každodenného života. 60 % majiteľov smartfónov verí, že do roku 2016 budú snímače prítomné všade.

10. Spustiť, zastaviť a neskôr pokračovať v sledovaní inde

So zvyšovaním kvality a rýchlosti mobilného internetového pripojenia a penetrácie mobilných zariadení rapídne narastie aj ponuka video obsahu na internete. Prinesie to zmeny v spôsobe sledovania televízie aj video obsahu, ktorý bude smerovať stále viac do mobilných zariadení. Rásť bude aj dopyt po riešeniach, ktoré umožňujú pokračovať v sledovaní TV programu či filmu inde a na inom zariadení. A to presne z miesta posledného zastavenia.

Aký trend, prípadne trendy v oblasti mobilných technológií by ste privítali vy? Vyjadriť sa môžete v diskusii pod článkom.

Zdroj: tlačová správa

13.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

5 odpovedí na “Ericsson: 10 najvýznamnejších trendov v oblasti mobilných technológií pre rok 2014”

  1. Ja by som uvital zavedenie standardu (rozumej minimalne poziadavky a pre ne vyvyjane kompatibilne periferie ako klavesnice a herne ovladace ) pre android zariadenie….proste nahrada konzol a vsemoznych hd prehravacov…ale naozaj by to podliehalo nejakemu standardu na ktory by sa vyvijali aj hry atd…nieco ako ouya ale poriadne zrobene s co dva roky zlepsovanym zakladom ako to maju bezne konzoly

    • To ako to teraz je je najvacsia vyhoda i nevyhoda androidu. To ked si niekto kupi tablet za 100€ a chce aby mu tam sli vsetky hry je proste divne. Ak chce clovek zariadenia, ktore musia splnovat nejaky standart, nech si kupi android flagship, iphone alebo WP :)

      • To je nezmysel, ty tomu rozumies a ja tiez, ale bezny zakaznik ktory chce paradny fon pre zenu ci dieta pozre ponuku na internete a co vidi? Kopec telefonov a tabletov takze ide vyberat.
        Coho sa ma drzat?
        Vykon 1Ghz procesora je zavysli na znacke rovnako ako vykon grafickeho chipu, najnovsi andorid system nezarucuje vyssi vykon, naopak.
        Amater ide po velkosti obrazovky v palcoch ale dalsie parametre ho nezaujmaju a obchodnik to zneuziva. Rovnaka situacia panuje v procesoroch, chipsetoch , v slavnych megapixeloch smejdackych fotoaparatov, nefunkcych WIFi ktore sa neustale odpajaju, Dotykove obrazovky ktore nereaguju na dotyk, gps ktore nikdy nenajdu satelit a gprs ktore sa stale odpajaju.
        Ludia su podla teba divny ked chcu za 100 eur aby fungovalo to co firma ktora to predava deklaruje?
        NIE! Len my sme sprosty lebo smejd bereme ako samozrejmost.
        Preto hovorim chyba standard tak ako to ma napriklad iphone, xbox,ps3, proste aby mi slo vsetko co ma …ja nepotrebujem jedneho vyrobcu ale jeden standard !

  2. Suhlasim s Despom.
    Daky minimalny standard by tie zariadenia na ktorých bezí povedzme Android mali mat pevne urcený.
    Myslím ze dobrym prikladom standardizacie je Intel a jeho zavedenie standardu pre Ultrabooky.
    Je to jednoduche, proste notebook moze niest pomenovanie ultrabook po splneni predpisanych parametrov.
    Tak sa nestane ze kupis pod pomenivanim Ultrabook daky totalny srot.

Pridaj komentár

+