MojAndroid

Otec spoločnosti Google – Eric Schmidt – patrí jednoznačne medzi zaujímavé osobnosti technologického sveta. Okrem toho, že je géniom vo svojej brandži, je známy aj tým, že je peacemaker. To znamená, že sa snaží všetky problémy vyriešiť ešte predtým, ako nastanú. A to platí aj o súdnom spore výrobcov Android zariadení so spoločnosťou Apple.

Spoločnosť Google je v technologickom svete gigantom, ktorému sa vyrovná len máloktorá firma. Okrem iného je aj autorom momentálne najpopulárnejšieho operačného systému pre mobilné zariadenia na svete. Android je totižto nainštalovaný na 3 zo 4 predaných zariadení, čo z neho robí vo svojej triede absolútnu jednotku. Spoločnosť Apple, výrobca konkurenčných zariadení iPhone a iPad, sa proti neustálemu rastu Androidu snaží bojovať svojským spôsobom a okrem predaja vlastných zariadení v poslednej dobe podnikla aj niekoľko právnych krokov vo veci porušenia patentov. Na túto tému sa vyjadril aj Schmidt, ktorého sa táto problematika týka od mája 2012, kedy Google za 12,5 miliardy amerických dolárov odkúpil spoločnosť Motorola, jedného z najväčších výrobcov mobilných zariadení v USA, ktorý sa rovnako, ako iné spoločnosti, ocitol pred súdom voči konkurenčnému Apple: “Prečo Apple nezažaluje rovno Google?!”

 

57 ročný Schmidt sa minulý týždeň na stretnutí s tvorcami zákonov vo Washingtone vyjadril aj v súvislosti súdnych sporov spoločnosti Apple voči spoločnostiam, ktoré vyrábajú Android zariadenia. Schmidt tvrdí, že je veľmi ťažké rozhodnúť, kto má v týchto súdnych sporoch pravdu a kto má nárok na odškodné, prípadne, či si niekto vôbec nárok môže uplatniť. Po viacerých diskusiách s Európskou a Federálnou obchodnou komisiou svoje vyjadrenia držal na uzde a rozhodnutia nechal na profesionálov. V rozhovore okrem iného spomenul aj to, že spoločnosti Google, Apple, Amazon a Facebook tvoria spolu akýsi “Gang štyroch”, ktorý je špičkou v technológiách pre konzumnú spoločnosť. Konkurencia, ktorá existuje medzi týmito 4 firmami vraj spôsobí v technológiách obrovskú zmenu, do ktorej vraj nezasiahnu ani firmy ako IBM či Microsoft.

Po otázke, aký vzťah existuje medzi firmami Apple a Google sa Schmidt vyjadril nasledovne:

“Raz sme priatelia, inokedy zas nie. Chceli sme, aby vo svojich zariadeniach použili naše mapy, no oni namiesto toho odstránili z obrazoviek iPhone-ov a iPad-ov našu aplikáciu YouTube. Nie som si celkom istý, prečo to urobili. Médiá by chceli napísať o tom, že tento problém riešime ako deti. Každý má svoju zbraň a čaká sa, kto vystrelí prvý. Môj názor je však taký, že by sme to mali riešiť ako dospelí, ako štát. Apple má za sebou viacero sporov, no namiesto toho sa mohli sústrediť na biznis a spraviť so žalovanými spoločnosťami veľký obchod. Myslím si, že by sa mali Tim [Cook, Apple CEO] a Larry [Page, Google CEO] stretnúť a diskutovať o týchto problémoch. Tak, ako som to robil ja a Steve [Jobs, bývalý šéf Apple, R.I.P.], ak viete, o čom hovorím. Keď sa ich tími spoločne stretnú, majú veľmi veľa vecí, o čom by mali diskutovať…” [voľný preklad]

 

Jedna z posledných vecí, o ktorej sa Schmidt vyjadril, bol skutočný porazený v patentovom spore.

“Google-u sa darí dobre, aj Apple-u sa darí dobre. Jediným porazeným v týchto sporoch sú ľudia ako Andy Rubin, ktorí si vytvárajú vlastné mobilné projekty. Ich začiatky budú viac než ťažké, práve kvôli takým nepríjemnostiam, akými sú patentové vojny. Toto je skutočný dôsledok patentových vojen, nie nejaké smiešne pokuty.” [voľný preklad]

Zdroj: The Wall Street Journal

5.12.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+