MojAndroid

Od 20. júna 2025 vstupuje do platnosti nové nariadenie Európskej únie, ktoré zásadne mení spôsob, akým budú výrobcovia predávať svoje smartfóny a tablety v krajinách EÚ. Všetky zariadenia budú musieť niesť novú EPREL energetickú známku, ktorá bude informovať o výdrži batérie, odolnosti voči pádom, opraviteľnosti či podpore softvéru.

Ide o súčasť nariadení o energetickom označovaní a ekodizajne, ktoré majú za cieľ predĺžiť životnosť elektroniky, znížiť elektronický odpad a dať spotrebiteľom väčšiu kontrolu nad tým, čo si kupujú. EÚ týmto krokom núti výrobcov zlepšiť kvalitu a servis svojich produktov. Témou sa zaoberal web SamMobile a informácie poskytla aj stránka AndroidCentral.

Zo zmien najviac vyťaží používateľ

Všetky nové smartfóny a tablety predávané v EÚ (okrem skladacích zariadení) budú musieť mať zverejnenú EPREL etiketu, ktorá bude obsahovať sedem smerodajných parametrov:

  • Energetická efektívnosť (hodnotenie A až G)
  • Trieda energetickej účinnosti
  • Výdrž batérie na jedno nabitie
  • Odolnosť voči pádom (Repeated Free Fall Reliability)
  • Výdrž batérie v počte cyklov
  • Trieda opraviteľnosti
  • Odolnosť voči prachu a vode (IP rating)

Jedným z hlavných bodov regulácie je zvýšenie kvality batérií. Tie budú musieť vydržať aspoň 800 nabíjacích cyklov, pričom si zachovajú minimálne 80 % pôvodnej kapacity. To znamená výrazne dlhšiu životnosť batérií, čo ocení každý používateľ.

Ukážka EPREL etikety
Ukážka EPREL etikety | Zdroj: SamMobile.com

Okrem toho budú musieť výrobcovia zabezpečiť minimálne päťročnú softvérovú podporu po ukončení predaja konkrétneho produktu, zvýšenú odolnosť voči pádom, prachu a vode, lepšiu opraviteľnosť (poskytnutie náhradných dielov do 5 až 10 pracovných dní, pričom ich dostupnosť musí byť zaručená až 7 rokov po ukončení predaja modelu) a sprístupnenie softvérových nástrojov servisom pre plnohodnotné opravy zariadení.

Toto nové nariadenie je ďalším krokom EÚ smerom k väčšej udržateľnosti v oblasti technológií. Už predtým presadila povinné USB-C nabíjanie, a teraz cieli aj na výdrž, servis a softvérovú podporu zariadení. Výsledkom by mali byť dlhšie fungujúce telefóny, menej elektroodpadu a väčšia transparentnosť pri výbere nového zariadenia.

Energetický štítok - Motorola
Energetický štítok - Motorola | Zdroj: Lenka Ivančíková

Hoci to pre výrobcov znamená nové povinnosti a nutnosť prispôsobiť svoje produkty prísnejším normám, pre spotrebiteľov to predstavuje veľkú výhru – budú mať viac informácií pri kúpe a ich zariadenia budú slúžiť po dlhšie obdobie. Motorola už tento informačný štítok ku svojim novým modelom prikladá.

ciara

Mohlo by vás zaujímať:

ciara

Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre

Náš tip
Google chystá veľkú premiéru. Kedy sa dočkáme série Pixel 10?

3.6.2025

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+