MojAndroid

Za posledné tri mesiace bol zaznamenaný vyšší počet takzvaných “phisingových” e-mailových správ. Na prvý pohľad sa zdajú byť dôveryhodnými správami z banky. V ich texte sa však nachádza odkaz, na ktorý ste “donútení” kliknúť. Bude to však pravdepodobne veľmi veľká chyba.

Podobné správy sú s najväčšou pravdepodobnosťou podvod

Celý priebeh tohto podvodu spočíva v tom, že dostanete e-mailovú správu, ktorá sa zdá byť na prvý pohľad akoby ju vám odoslala vaša banka. V e-maily sa nachádza odkaz na stránku, cez ktorú sa môžu hackeri dostať k vašim peniazom na bankovom účte. S najväčšou pravdepodobnosťou budete na nej povinní zadať svoje prihlasovacie údaje k vášmu bankovému účtu. Títo podvodníci si zlepšili slovenčinu (respektíve jazykový prekladač) a tak sa zdá byť správa pre niektorých menej pokročilých používateľov ešte dôveryhodnejšia. Pre to, aby ste nenaleteli nezabudnite dodržiavať tieto zásady a majte tieto veci na pamäti:

  • Banky e-maily tohto typu neodosielajú.
  • E-mailová adresa odosielateľa je veľmi netradičná.
  • Pozorne prečítajte správu, ak spozorujete chyby v slovách alebo v slovoslede, je dosť možné, že ju odoslal počítač zo zahraničia.
  • V podpise banky sa zvykne zjavovať jej názov, dajte tak pozor, či sa skutočne jedná o tú vašu.
  • Banky nikdy nežiadajú klientov, aby odovzdávali svoje prihlasovacie údaje.
  • Podobné podvodné aktivity nahláste vašej banke.
Príklad na podvodný mail

Prosíme vás, aby ste vždy v podobných prípadoch dodržiavali vyššie uvedené zásady a vyhli sa tak zákernému podvodu. Pre mnohých ľudí by síce bolo očividné, že sa jedná o prefíkaných podvodníkov, avšak vždycky treba byť obozretný.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
WhatsApp Gold neexistuje. Ide o podvodnú správu
Náš tip
Podvod na internete: Útočník sľubuje peniaze, ak pošlete údaje o platobnej karte. Má prvú obeť

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+