MojAndroid

Elon Musk nás dokáže neustále prekvapovať svojimi víziami. Či už je reč o znovu-využiteľných raketách Dragon, o ich pristávaní na plošine uprostred vĺn, alebo o autonómnych autách. Iste, všetko má svoje zádrhely, no Musk to skúša stále ďalej. Na blogu svojej spoločnosti Tesla zverejnil pred pár dňami niekoľko bodov svojich ďalších plánov týkajúcich sa najmä elektromobilov. Plánuje im vytvoriť solárne strechy s integrovanými zásobníkmi batérie, expandovať s líniou elektrických vozidiel do všetkých väčších odvetví. Chce tiež vytvoriť autopilota, ktorý bude 10-násobne bezpečnejší než klasické manuálne jazdenie a rozhodne zaujímavým je aj ďalší bod – že auto by malo zarábať peniaze, kým ho nepoužívate vy.

Náš tip
TÉMA – Hyperloop

Rozmenené na drobné, pán Musk chce spojiť spoločnosť Tesla s ďalšou zo svojich spoločností SolarCity a dosiahnuť tak ešte užšiu spoluprácu. Výsledkom má byť integrovanie úložiska energie zo solárnych panelov na strechách áut. V ďalšom bode Musk vysvetľuje, že nie len automobily, ale aj verejná doprava či nákladná preprava by už mali fungovať na princípe pohonu z batérií. Na jednej strane ide o znižovanie znečistenia prostredia, na druhej strane je to aj o znižovaní nákladov na prepravu tovaru. Palivo je totiž dosť podstatnou položkou pri preprave. Okrem toho, že autobusy by boli elektrické, budú aj z veľkej časti autonómne. Musk prestavuje nový systém dopravy, ktorý by bral cestujúcich na konkrétne miesto, nielen na pevne určené zastávky. Autobus by sa pritom dal zastaviť cez aplikáciu alebo cez špeciálne tlačidlo.

Tesla Model S aktualizacia

Čo sa týka autonómnosti Tesla vozidiel, Musk verí, že jeho softvéry sú omnoho lepšie než ľudskí šoféri. Stále však ide len o beta verziu. Má to znamenať toľko, že program sa stále vyvíja a zlepšuje. Navyše je autopilot prednastavený ako vypnutý. Až šofér ho môže aktivovať, ak chce. Problémom je stále aj jurisdikcia, ktorá sa líši vo viacerých krajinách. Celosvetovo by mohli autopilota uznať po prejdení asi 10 miliárd kilometrov (momentálne Tesla mobily tvoria asi 5 miliónov autonómnej jazdy za deň).

Ďalším zaujímavým bodom je fakt, že väčšina áut je majiteľmi využívaná počas dňa na 5-10%. Autá sú totiž väčšinu času odstavené či už pri firmách, v garážach, pred domom a podobne. Za čas nečinnosti by autá mohli autonómne jazdiť za ďalšími ľuďmi, ktorí potrebujú využiť prepravu z bodu A do bodu B. Keď sa bude blížiť čas odchodu “majiteľa” z práce, auto ho už bude čakať tam, kde ho nechal.

Zdroj: tesla.blog.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+