MojAndroid

Ak ste si niekedy objednávali hodnotnejší tovar zo zahraničia, zrejme ste sa stretli s tým, že ste museli zaplatiť aj clo. Nemalé čiastky výrazne zdražovali dovoz tovaru zo zahraničia a hoci v mnohých prípadoch sa dovoz tovaru aj tak oplatí, platenie dodatočnej hodnoty nikoho neteší. Svetová obchodná organizácia je však v súčasnosti veľmi blízko k dohode, ktorá by clo za dovezenú spotrebnú elektroniku zrušila, z čoho by profitovali všetci ľudia nakupujúci v zahraničí.

Ceny tovarov by tak klesli o 3 až 11 %, čo korešponduje so súčasnými hodnotami cla. Ak by sa podarilo dohodu uzavrieť, šlo by o jednu z najvýznamnejších noviniek týkajúcich sa svetového obchodu. Dohody sa najskôr zúčastnili iba USA a Európska únia a Čína sa pridala až neskôr. Práve odtiaľ prichádza veľké množstvo importovanej elektroniky, ktorá je často neporovnateľne lacnejšia, ako na našom trhu. Dôležité tiež je, že dohoda sa týka iba niektorých druhov tovaru. Malo by ísť telefóny, počítače, notebooky, polovodiče, niektoré druhy softvéru, pevné a flash disky a zdravotnícke zariadenia určené na sonografiu a magnetickú rezonanciu.

Niektorí odborníci sa tiež obávajú prílivu nekvalitných produktov na náš trh. Podľa odborníkov je možné, že budú ľudia z nových zákonov nadšení a skutočne sa k nám dostanú nekvalitné výrobky, no postupne zákazníci spoznajú kvalitné produkty, informácie si medzi sebou roznesú a budú sa sústrediť iba na kvalitnejší tovar. Okrem toho bude musieť importovaný tovar podliehať tunajším zákonom a spĺňať certifikačné normy Európskej únie, takže na tie pravé čínske falzifikáty sa zrejme tešiť nemôžeme.

Zdroj: Hospodárske Noviny

22.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+