MojAndroid

Elektronický papier má vo svete mobilných technológií hneď niekoľko podstatných výhod. Okrem výbornej čitateľnosti na priamom slnku je to napríklad aj minimálna spotreba energie, ktorá je pri nositeľných zariadeniach veľmi dôležitá. V súčasnosti sa však konkurencieschopné e-ink displeje vyrábajú iba v čiernobielom prevedení, ktoré sa najčastejšie dostanú do elektronických čítačiek. Áno, existujú menšie zariadenia s farebným reflektívnym displejom, no ani zďaleka nedosahujú takých kvalít ako ich alternatívy vyrobené technológiou Super AMOLED alebo IPS. To by sa však mohlo v budúcnosti zmeniť.

Andreas Dahlin a študent Kundl Xiong z Chalmers University of Technology vo Švédsku, vytvorili flexibilný štrukturovaný materiál, ktorý obsahuje malé bunky podobné pixelom, ktoré sa privedením malého napätia dajú vypnúť alebo zapnúť. Na rozdiel od bežných displejov, ale neobsahujú vlastné podsvietenie, ktoré by emitovalo svetlo. V tme sa tak displej nijako neprejavuje. Akonáhle ho však osvetlíte externým zdrojom žiarenia, tak dochádza k odrazeniu svetla na jeho pozadí a aktivovaniu jednotlivých “pixelov”. Farba, ktorú zobrazia sa pritom dá ovládať zoskupením buniek do formácie troch subpixelov so základnými farbami (červenou, zelenou a modrou). Následne je možné pomocou nich zobraziť celú škálu farieb podobne ako na bežnom LCD.

e-ink-colors
Zobrazenie grafiky na farebnom e-ink displeji (bez napájania)

Samozrejme, technológia ma stále svoje nedostatky. Zobrazenie farieb má zatiaľ stále svoje obmedzenia a najväčšou nevýhodou je frekvencia obnovovania displeja, ako aj cena výroby. Obraz sa v súčasnosti dokáže obnoviť len niekoľkokrát za sekundu. Dosiahnuté rozlíšenie však môže byť oveľa vyššie ako pri existujúcich LCD paneloc, či e-ink displejoch. Prekážkou v masovej výroby by mohli byť aj použité materiály. Základný kompozit obsahuje zlato a striebro, čo nie sú práve najlacnejšie materiály. Ak sa teda niekedy tento typ displeja dostane do výroby, stane sa tak najskôr o niekoľko rokov.

Zdroj: techcrunch

17.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+