MojAndroid

Na úvod by sme mali zvládnuť krátky test. Slovensko.sk je totiž portál, ktorý na prvé počutie alebo prečítanie, zvádza k myšlienke, že ponúka prezentáciu krás Slovenska a pre turistov je zdrojom základných informácií. V skutočnosti je to však brána k elektronickým službám, ktoré stále stoja na okraji, málo ľudí o nich vôbec vie. A oveľa menej ich reálne využíva. Pre právnické osoby sa však schránka stane od júla povinnou.

Slovensko.sk ako elektronická forma e-mailu

Pre plné využívanie portálu Slovensko.sk a jeho služieb si musí každý záujemca vybaviť občiansky prekaz s čipom. Bude vás to stáť 4,50 EUR, dostanete k tomu vlastnú čítačku do USB portu a ide sa na to. No až do momentu, keď si vlastnú schránku aktivujete, nebude slúžiť na ten účel , na ktorý má. Teda nahradiť poštové zásielky tými elektronickými. Inak samotné rozhranie, ktoré je zatiaľ dostupné iba cez portál Slovensko.sk alebo cez špecifické aplikácie (tie však potrebujú byť prepojené a verifikované cez Slovensko.sk a pre bežného občana sú drahé a zbytočné) má podobu e-mailu. Ak teda dostanete z daňového úradu správu alebo rozhodnutie, tak pri aktivovanej elektronickej schránke, by vám tento list nemal skončiť v poštovej schránke pred domom, ale práve v tej elektronickej podobe na Slovensko.sk To je síce všetko pekné, no na zistenie, čo mám v schránke, musí sa vždy cez verifikáciu a vlastný občiansky preukaz prihlásiť a dostať do nej. Aj keď mi príde na mail notifikácia, obsah správy neuvidím. Zrejme aj to je dôvod, prečo ľudia nezačali vo veľkom túto formu využívať. Je ich samozrejme viac, najmä právne následky sú významné.

Zmeny, ktoré môžeme ovplyvniť

Portál Slovensko.sk sa však teraz pýta, aké služby alebo aké vlastnosti a prvky by elektronické schránky mali ponúkať. Cez jednoduché hlasovanie, je možné do 5. apríla vyjadriť názor a podporiť to, čo považujete za podstatné. Prípadne, aj navrhnúť nové funkcie. Vyhodnotenie sa objaví k 1. júlu, kedy je termín na povinné spustenie a aktiváciu schránok pre právnické osoby zapísané v Obchodnom registri. Ak by zlepšenie stihli programátori pripraviť, tak práve k tomuto termínu by sa mali všetky nové zmeny objaviť.

Osobne vidím veľký problém schránok práve v zmienenom USB porte.  Bez USB portu a teda do neho pripojenej čítačky sa nedokážete s obsahom správy oboznámiť. V dnešnom svete, ktorému skôr vládnu smartfóny a tablety, je to chyba. Aj keď je to obhajované zachovaním bezpečnosti, zdá sa, že aj tento argument, ktorý sa doteraz používal, odpadne. Nová funkcia, ktorá by sa mala objaviť umožní práve prepojenie elektronickej schránky na Slovensko.sk s vlastným e-mailom, kde by už neprichádzala iba notifikácia, no aj celý obsah správy. Ak mám teda tablet, na e-mail mi príde list alebo iný úkon od štátneho organu a viem si ho otvoriť a čo je dôležité, viem cez vlastný e-mail aj reagovať. To je kľúčová funkcia, ktorá odreže schránky od nutného a zastaraného USB portu. Iste, stále ostane mnoho ľudí, ktorí o takúto službu alebo o takéto doručovanie nemajú záujem, nech už sú ich pohnútky akékoľvek.

Aktivácia je na individuálnom rozhodnutí

Iba pri fyzickej osobe platí, že sa môže rozhodnúť, či si schránku aktivuje alebo nie. Povinnosť však nemá. Iná situácia je pri právnických osobách, v závislosti od ich statusu a toho, kde sú zapísané, v akom registri, sú aj definované termíny pre aktiváciu. Vo svojom okolí je na túto tému väčšinový názor skeptický. Mnoho mojich známych ani nevie, čo to vlastne je a ako to pracuje. Tí viac zainteresovaní nechcú, aby im štátne orgány zasielali listy a rozhodnutia elektronicky, aj keď presný dôvod prečo, nevedia väčšinou definovať.

Ocením, ak zanecháte v komentároch vlastný názor na tento projekt a tiež uvediete, či už schránku máte, prípadne ju vôbec neplánujete aktivovať.

6.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+