MojAndroid

Podľa občianskeho združenia Slovensko.Digital budú môcť občania, ktorým bol elektronický občiansky preukaz (eID) vydaný do júna 2021, vytvárať prostredníctvom eID kvalifikovaný elektronický podpis iba do konca roka 2022. Na konci roka certifikáty pre elektronický podpis automaticky zneplatnené.

O vydanie nového občianskeho preukazu by ste mali požiadať čo najskôr

Navyše podľa združenia nie sú na túto skutočnosť v súčasnosti  dotknutí občania zo strany orgánov nijako aktívne upozorňovaní. Problém sa týka viac ako 200-tisíc aktívnych používateľov služieb eGovernmentu. Občania by si mali podľa združenia v dostatočnom predstihu požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu, s ktorým dostanú aj príslušné nové certifikáty.  A to hlavne z dôvodu, ak sa chcú  na konci roka vyhnúť návalu žiadateľov.

Kapacity sú totiž limitované na 250-tisíc vydaných občianskych preukazov za pol roka. Nutnosť zrušiť platnosť certifikátov na “starších” občianskych preukazoch pritom vyplýva z konca platnosti bezpečnostnej certifikácie čipu a nie je vinou samotných úradov. Tie však nesú vinu na nedostatočnej informovanosti obyvateľstva.

Situáciu skomplikuje aj to že v blízkej budúcnosti sa má začať s vydávaním úplne nového typu občianskych preukazov, ktoré sa budú dať používať s pomocou NFC rozhrania. MV SR však nevie garantovať, kedy táto zmena nastane, ani či to bude pred koncom roka, hoci podľa príslušného nariadenia EK mali byť vydávané už od augusta 2021.

Slovensko.Digital vyzýva na používanie autorizácie klikom

Slovensko.Digital pripomína, že v zákone o eGovernmente je už viac rokov zakotvený jednoduchší mechanizmus potvrdzovania podaní – tzv. autorizácia klikom. Tá je použiteľná všade tam, kde je v listinnej verzii podania vyžadovaný iba vlastnoručný podpis. Používatelia k nemu nepotrebujú inštalovať a ovládať žiadnu dodatočnú aplikáciu a je podobný ako pri iných službách cez internet, napr. pri nákupe tovaru cez web stránku obchodu.

Pri tomto postupe musí byť občan prihlásený na web stránke úradu a keď vytvorí podanie, tak ho nakoniec pred odoslaním jednoducho potvrdí (autorizuje) kliknutím na príslušné tlačidlo. Takto môžu postupovať všetci držitelia občianskych preukazov, alebo používatelia aplikácie Slovensko v mobile.

Náš tip
TSMC bude exkluzívne vyrábať ďalšie vlajkové Qualcomm procesory
15.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+