MojAndroid

Ekokapsula je do vajca tvarovaný mikrodom, ktorý nemeria viac ako 4,5 m na dĺžku, 2,4 metra na šírku a 2,5 metra na výšku. Nový projekt slovenského arhitektonického štúdia Nice Architects, je zaujímavý nielen svojim dizajnom, ale aj funkčným riešením. Ekokapsula totižto spĺňa potreby každej bežnej domácnosti, navyše, je úplne energeticky sebestačná.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-8

Celková využiteľná plocha mikrodomu je len 8 metrov štvorcových, no aj napriek tomu jeho návrhári tvrdia, že v ňom môžu pohodlne bývať až dvaja dospelí ľudia. Dom, ktorý si umiestníte v podstate kdekoľvek, obsahuje vlastnú skladaciu posteľ, dve veľké okná, pracovňu a jedáleň, sprchu, splachovací záchod, skladovacie priestory a dokonca kuchynskú linku s tečúcou vodou.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-2

O zásobovanie elektrickou energiou sa stará veterná turbína s výkonom 750W, ako aj vysoko efektívne solárne články. Tento duálny systém v spojení s 9744Wh batériou zabezpečí, že domček ostane energeticky nezávislý od elektrickej siete aj v prípade, že je zamračené alebo bezvetrie. Zaoblený tvar konštrukcie je pritom uspôsobený tak, aby efektívne zachytával dažďovú vodu.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-6 Ecocapsule-by-Nice-Architects-5

Každá ekokapsula váži približne 1500 kg a zmestí sa do bežného prepravného kontajneru. Momentálne je síce tento mikrodom dostupný len ako vizualizácia, prvý prototyp však plánuje spoločnosť predstaviť na Pioneers festivale vo Viedni, a to už 28. mája. Finálny produkt by sa mal začať predávať ešte do konca tohto roka s tým, že k svojim prvým majiteľom sa dostane niekedy v prvej polovici budúceho roka.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-3 Ecocapsule-by-Nice-Architects-1

Zdroj: inhabitat

26.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

21 odpovedí na “Ekokapsule sú energeticky sebestačné mikrodomy, vymysleli ich Slováci”

    • Tato stranka pise o zaujimavyxh technologickych novinkach takze… Aj v minulisti tu boli podobne clanky :)

      • a práve preto sa volá mojandroid.sk … clap clap :D

    • ? jak, že nie.. nikde nepíšu, že tam je pevná linka :)

      • :D a nikde nepíšu, že na telefonovanie používajú práve Android telefón :)

  1. az to bude cele z dreva zo stromov vypestovanych na vlastnom hospodarstve – az potom nech to prezentuju ako EKO. Dovtedy su autori len dalsi z mnohych eko-fasistov, ktori chcu lacnou marketingovou nalepkou ‘EKO’, draho predavat. Burani.

  2. Povedal by som, ze aj keby ta veterna turbina (750W) a solarne clanky (600W) isli cely cas na 100%, nebude ta kapsula (cit.) “úplne energeticky sebestačná”. To napokon v povodnom clanku ani nie je, tak si nevymyslajte!

    BTW “9,744Wh capacity” znamena 9744Wh (alebo 9,744kWh). V anglickom zapise ciarka oddeluje tisicky (desatinne miesta oddeluje bodka), a v nasom zapise ciarka oddeluje desatinne miesta.

    • SimSon diki za tu čiarku, opravil som to. A k druhej veci, prečo by to nemohlo byť energeticky sebestačné? Pokiaľ tam teda nejdeš na to pripájať neviem aké elektrické spotrebiče.

      • Tak samozrejme ze ak budes varit vonku na ohnisku, umyvat sa len v studenej vode, prat budes v potoku, svietit svieckami, namiesto telky budes pozeral do lesa, vyhodis pocitac aj so smartfonom, a v zime si namiesto kurenia oblecies sedem svetrov, tak potom to vystaci. Ale mne osobne by takyto “prirodny” sposob zivota velmi nevyhovoval…

  3. kam ide odpad zo zachoda? ;o) smrdi pod budkou? ;o) A fakt si neviem predstavit, ze naco to je dobre…. nenapada ma jediny napad;

    • ja si myslim ze je to pre nejakych outdooristov, lezcov, kanoistov, takych co chcu ist niekde do divociny … nie na normalne byvanie

      • lenze to nie je tak lahko transportovatelne ako napriklad iba obycajny karavan (ktore su zvacsa btw o dost vybavenejsie) … preto sa to trochu straca efektu

  4. Je to uz taky slovensky dizajnersky folklor toto… ja nechapem tomu tvaru, komplikuje to osadenie fotovoltaickych clankov ktore budu musiet byt asi z folie, minimalizuje sa nim aj uzitkovy priestor vnutri nehovoriac o nepouzitelnosti strechy ako potencionalneho uziteho priestoru… podobny tvar je vyhodny a typicky pre z vonka namahane telesa , kedy sa po kopuli konstantne rozlieva posobenie sil napriklad odpor vzduchu, suvisi to konieckoncov s aerodynamikou a hydrodynamikou… Nepredpokladam ze tento vynalez bude prekonavat rychlostne rekordy na zemi, vo vzduchu ci pod vodou…Myslim ze nebude ani prekonavat zemsku atmosferu, a tak cely koncept mozno pomenovat ako streamline ekomodernu ficurku , vymyslenu ako drziak na nalepku DESIGN… smutny slovensky designfolklor ako som uz pisal

    • tie solar clanky no problem s nanomaterialov to kludne ohnes jak chces

  5. Sebestačná určite nie je. Keď sa tam má bývať, tak treba mať chladničku, mrazničku, el. sporák (predpokladám, že by nedali plynový do tak malého priestoru), … Určite aj nejaká ta TV aby nebola nuda, počítač. Myslím, že keď počítali výkony zdrojov el. energie, tak počítali s ideálnymi podmienkami, také sú len pár krát do roka.

    Aktuálne počasie je dobrý príklad, skoro celý deň zamračené, síce fúka, ale tá vrtulka s výkonom 750W by nenakŕmila ani môj PC :)

  6. Podle mě je to docela supr věcička. V případě, že nějaký majitel letoviska, či lepšího kempu jich pořídí pár desítek tak myslím, že neprodělá. Vypadá to samo údržbově, sem tam nějaká revize, je to nezávislé na elektřině ? Taky super zase ušetří a konečně jediný problém odpad a voda (dešťovou vodu bych v dnešní době nepil ani převařenou ) pokud ty dvě poslední věci zajistí s nějakou mini ledničkou (jak tu bylo předesláno) tak myslím že supr a i výdělek má vcelku jistej.

+