MojAndroid

Ekokapsula je do vajca tvarovaný mikrodom, ktorý nemeria viac ako 4,5 m na dĺžku, 2,4 metra na šírku a 2,5 metra na výšku. Nový projekt slovenského arhitektonického štúdia Nice Architects, je zaujímavý nielen svojim dizajnom, ale aj funkčným riešením. Ekokapsula totižto spĺňa potreby každej bežnej domácnosti, navyše, je úplne energeticky sebestačná.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-8

Celková využiteľná plocha mikrodomu je len 8 metrov štvorcových, no aj napriek tomu jeho návrhári tvrdia, že v ňom môžu pohodlne bývať až dvaja dospelí ľudia. Dom, ktorý si umiestníte v podstate kdekoľvek, obsahuje vlastnú skladaciu posteľ, dve veľké okná, pracovňu a jedáleň, sprchu, splachovací záchod, skladovacie priestory a dokonca kuchynskú linku s tečúcou vodou.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-2

O zásobovanie elektrickou energiou sa stará veterná turbína s výkonom 750W, ako aj vysoko efektívne solárne články. Tento duálny systém v spojení s 9744Wh batériou zabezpečí, že domček ostane energeticky nezávislý od elektrickej siete aj v prípade, že je zamračené alebo bezvetrie. Zaoblený tvar konštrukcie je pritom uspôsobený tak, aby efektívne zachytával dažďovú vodu.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-6 Ecocapsule-by-Nice-Architects-5

Každá ekokapsula váži približne 1500 kg a zmestí sa do bežného prepravného kontajneru. Momentálne je síce tento mikrodom dostupný len ako vizualizácia, prvý prototyp však plánuje spoločnosť predstaviť na Pioneers festivale vo Viedni, a to už 28. mája. Finálny produkt by sa mal začať predávať ešte do konca tohto roka s tým, že k svojim prvým majiteľom sa dostane niekedy v prvej polovici budúceho roka.

Ecocapsule-by-Nice-Architects-3 Ecocapsule-by-Nice-Architects-1

Zdroj: inhabitat

26.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+