MojAndroid

Kĺzavý medián nakazených koronavírusom na Slovensku už umožnil vláde zrušenie väčšiny reštrikcií núdzového stavu. V súvislosti s tým povolila aj krátkodobé cestovanie do okolitých krajín bez nutnosti karantény. Štátnu karanténu dokonca nahradila inteligentná domáca karanténa s použitím mobilnej aplikácie eKaranténa. Premiér SR Igor Matovič teraz na svojom facebookovom profile oznámil, koľko ľudí ju už využilo.

DOMÁCA KARANTÉNA FIČÍ NAPLNO🍀Len za včerajšok prešlo cez hranice na Slovensko 1.268 ľudí s aplikáciou eKaranténa…

Zveřejnil(a) Igor Matovic dne Neděle 31. května 2020

Aplikáciu využilo už viac ako 5 tisíc ľudí, vláda plánuje ďalšie uvoľnenia

Podľa premiéra prešlo v sobotu cez hranice Slovenskej republiky 1268 ľudí s aplikáciou eKaranténa. Celkovo ju využíva a je v domácej karanténe viac ako 5400 ľudí. Inteligentná domáca karanténa bola spustená 24. mája. Premiér tiež oznámil, aké sú ďalšie plány v rámci eKarantény. V prvom rade chce vláda pomôcť ľudom, ktorý pracujú v zahraničí, ale nemajú tam trvalý pobyt. Tí často nemôžu využiť výnimku 48 hodín z karantény a 14 dní v domácej karanténe si zase nemôžu dovoliť. V tomto prípade záleží ďalší postup na rokovaniach so susednými štátmi.

smart karantena aplikacia

Vláda chce tiež umožniť skrátenie pobytu na Slovensku pre ľudí, ktorí tu chcú byť dlhšie ako 48 hodín, ale nie až 14 dní v karanténe. Do aplikácie eKaranténa pribudne možnosť “odchod zo Slovenska”. Po jej zvolení by človek by do 6 hodín prišiel na hranice a policajt by ho z domácej karantény odhlásil. Vláda chce tiež dohodnúť s partnermi v EÚ, aby začali postupne pribúdať krajiny EÚ, s ktorými dokážeme hranice otvoriť úplne bez karantény.

Aké sú súčasné pravidlá pre cestovanie do zahraničia?

Momentálne je možne vycestovať do  Maďarska, Poľskej republiky, Českej republiky, Rakúskej republiky, Slovinskej republiky, Chorvátskej republiky, Nemeckej spolkovej republiky alebo Švajčiarskej konfederácie bez nutnosti karantény na dobu 48 hodín. Dodržanie lehoty sú osoby povinné preukázať príslušníkovi policajného zboru pri hraničnej kontrole. Pokiaľ tento termín nestihnú, tak musia ísť do inteligentnej karantény a využiť k tomu aplikáciu eKaranténa.

Aké sú súčasné pravidlá pre cestovanie na Slovensko zo zahraničia?

Výnimku z karantény dostávajú osoby s trvalým pobytom alebo prechodným pobytom na území Českej republiky a Maďarska, ktoré vstupujú na územie Slovenskej republiky hraničnými priechodmi medzi Slovenskou republikou a Českou republikou, alebo medzi Slovenskou republikou a Maďarskom, pokiaľ sa na území Slovenskej republiky nezdržia dlhšie ako 48 hodín. Dodržanie lehoty sú uvedené osoby povinné preukázať príslušníkovi policajného zboru pri hraničnej kontrole.

Náš tip
Motorola edge+: Tipy a triky so zahnutým displejom
1.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+