MojAndroid

Záleží vám na vašom súkromí? Ak áno, tak podľa rád Edwarda Snowdena by ste sa oblúkom mali vyhnúť používaniu internetových služieb DropBox, Google, či najväčšej sociálnej sieti Facebook. Tieto odporúčania zazneli počas virtuálneho rozhovoru s Jane Mayer v rámci New Yorker Festivalu, v ktorom Snowden odpovedal aj na niekoľko otázok týkajúcich sa ochrany súkromia na internete.

Snowden reagoval na ľudí, ktorí si myslia a často sa aj v internetových diskusiách vyjadrujú v tom zmysle, že nemajú čo skrývať, a že ich to nezaujíma. V skutočnosti však sami sebe odopierajú právo na súkromie, čo potvrdzujú tým, že si sami musia odôvodniť prečo to pre nich nie je nebezpečné. Vláda a tajné služby by mali byť povinné vysvetliť, prečo vlastne svojich občanov sleduje.

Snowden dodáva, že ľudia by mali začať používať šifrovanie a prestať používať zraniteľné služby. Ako prvé odporúča zbaviť sa cloudového úložiska DropBox, ktoré šifruje dáta len pri prenose a na serveroch spoločnosti, zatiaľ čo služby ako SpiderOak ich šifrujú už v používateľovom počítači. Taktiež podotkol, že napriek tomu, že Google a Facebook zvyšujú zabezpečenie, stále ostávajú zraniteľnými a ľudia by sa im mali vyhnúť (paradoxne, práve tí čo rozhovor sledovali cez Hangouts a Youtube mohli vidieť nad hlavou Snowdena logo Googlu ). To isté platí aj o posielaní nešifrovaných správ. “Neposielajte nešifrované správy, namiesto toho použite služby typu RedPhone a Silent Circle.

V rozhovore bývalý spolupracovník amerických tajných služieb tiež reagoval na obavy, že nové šifrovanie v mobilných operačných systémoch Android a iOS, môže viesť k zvýšenému nebezpečenstvu teroristických útokov a sťaženiu boja s kriminalitou. Snowden však tieto tvrdenia rýchlo vyvrátil, pretože aj s týmto šifrovaním môžu totižto bezpečnostné zložky získať úplný prístup k zariadeniu používateľa, vrátane kľúča k dešifrovaniu dát.

Nie je to tak dávno, čo médiami a internetom kolovali desiatky správ o sledovaní používateľov Národnou bezpečnostnou agentúrou Spojených štátov amerických, ktoré vyšli najavo potom, ako prehovoril práve Edward Snowden. Ten poukázal na porušovanie súkromia obyvateľov viacerých krajín, pričom rozsah, v akom tajné služby špehujú obyvateľstvo, nie je dodnes poriadne známy. Každopádne ale vieme, že tieto praktiky sú v mene národnej a svetovej bezpečnosti na dennom poriadku.

Náš tip
Apple a Google zvyšujú zabezpečenie, čaká nás budúcnosť bez obáv o súkromie?

Zdroj: techcrunch

13.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

17 odpovedí na “Snowden: Chcete súkromie? Zbavte sa Dropboxu a vyhnite sa Facebooku aj Googlu”

  1. najlepsie by bolo prestat pouzivat net celkovo, zahodit smartfony a obut sa do starej dobrej tehlovej nokie…verim tomu zeby viaceri travili viac casu s kamosmi, decka by sa opat hrali v pieskovisku (namiesto tabletov), viac casu travili v prirode a podobne…fakt som dufal, ze ked bola solarna burka, ze uplne odstavi elektrinu a bude pokoj, znova by sme lovili zver s lukmi a sipmi….asi som hral vela postapokaliptickych hier a pozeral tomu podobnych filmov :D

  2. Snowden chcel povedat ze flickr ci twitter je cisty? Kazda apka monitoruje vsetko, co sa len da. Netreba napr. uverejnovat kazdy den aktualnu fotku, miesto pobytu, prave meno, miesto dovolenky, cennosti v byte nefotit makrom atd atd.. A mozete pouzivat aj facebook

  3. “Vláda a tajné služby by mali byť povinné vysvetliť, prečo vlastne svojich občanov sleduje…”

    Vlády a tajné služby nám to pekne povinne vysvetlili, že to robia pre naše vlastné dobro, aby nás mohli chrániť… Však keď si pani kancelárka Merkelová môže užívať pocit bezpečnosti vďaka 24h odpočúvaniu denne, tak prečo nie aj my? :DDD

  4. “…odporúča zbaviť sa cloudového úložiska DropBox, ktoré šifruje dáta len
    pri prenose a na serveroch spoločnosti, zatiaľ čo služby ako SpiderOak
    ich šifrujú už v používateľovom počítači…”

    No pravdupovediac, radsej sa spolahnem na Dropbox a MOJE sifrovanie (na ktore mam program s otvorenym kodom), nez na “sifrovanie” ktore mi ponuka klient SpiderOak, do ktoreho kodu nema moznost nikto pozriet.

Pridaj komentár

+