MojAndroid

Afér, ktoré sa týkali úniku osobných informácií a sledovania používateľov mobilných zariadení, sa v minulom roku objavilo hneď niekoľko. Najviac však v internetových článkoch a diskusiách rezonoval názov NSA, čo je skratka pre Národnú bezpečnostnú agentúru v USA. Edward Snowden je ich bývalý zamestnanec, ktorý sa rozhodol odhaliť praktiky tejto agentúry, ktorá v mene ochrany pred terorizmom a inými hrozbami, potajme sleduje aj používateľov smartfónov. Na podporu obmedzenia právomocí NSA dokonca vzniklo aj zoskupenie technologických spoločností pod názvom Reform Goverment Surveillance (RGS), ktorého členmi sú aj Apple a Google. Podľa Snowdena však používanie smartfónu od spoločnosti Apple nie je úplne bezpečné, čo je aj dôvod, prečo ho nepoužíva.

iPhony sú podľa slov Edwarda Snowdena schopné aktivovať špeciálny softvér, ktorý je pred používateľmi dobre skrytý. Ten má v pozadí zbierať dôverné informácie o majiteľoch, ktorí ani netušia, že sa niečo deje. “Edward Snowden nikdy nepoužíva iPhone a má len jednoduchý mobilný telefón. iPhone má špeciálny softvér, ktorý sa môže aktivovať bez vedomia majiteľa a zbierať o ňom informácie. Preto odmietol tento telefón vlastniť.“, povedal Anatoly Kucherena, právnik Snowdena.

Tieto tvrdenia zatiaľ nepodložil žiadnym dôkazom ani oficiálnym dokumentom. Je preto otázne, či iPhony skutočne vedia takto svojich používateľov sledovať. Ak áno, majú túto schopnosť aj smartfóny bežiace na operačnom systéme Android? Odpovede na tieto otázky sa dozvieme možno v blízkej budúcnosti, samozrejme len vtedy, ak sa nám ich Snowden a Kucherena rozhodnú objasniť.

Zdroj: bgr

21.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+