MojAndroid

Už dlho premýšľame nad tým, aké by to bolo žiť spôsobom, ak všetko máme v smartfóne. Viacerí by sme si už teraz najradšej nechávali peňaženky odložené doma, pretože platiť v obchodoch môžeme samotným mobilom.

Stále nás však trápi nutnosť nosiť si so sebou osobné doklady. Česi s týmto skoncujú a doklady nahradí jedna aplikácia v mobile. O novinke informoval webový portál novinky.cz a informácie o samotnej aplikácii je možné nájsť na stránke stc.cz.

Náš tip
OnePlus Nord 2 5G bude prvý smartfón firmy s čipsetom MediaTek, nabitý AI funkciami

Aplikácia eDokladovka uľahčí život mnohým Čechom

Občiansky či vodičský preukaz či si po novom naši českí susedia budú nosiť v aplikácii smartfónu. Začínajú žiť v dobe, kedy je potrebné mať so sebou iba mobilný telefón. So smartfónmi môžu platiť, preukázať sa negatívnym testom na koronavírus, očkovacím preukazom či svojimi osobnými dokladmi.

Vďačiť môžu aplikácii eDokladovka. Okrem občianskeho či vodičského preukazu sem môžu nahrať aj svoj cestovný pas, profesný dôkaz spôsobilosti vodiča, karty digitálneho tachografu, preukaz pre osoby so zdravotným znevýhodnením či povolenie k pobytu pre príslušníkov cudzích krajín.

edokladovka apka
Foto: stc.cz

Všetky tieto preukazy musia byť samozrejme vydané samotným štátom. V budúcnosti bude údajne možné i nahrávanie ďalších osobných dokladov. Môže ísť napríklad o osvedčenie o registrácii vozidla, rodný list, zbrojný preukaz či preukaz poistenca zdravotnej poisťovne.

Apka prichádza s mnohými výhodami a možnosťami, ako si uľahčiť život. Používatelia už jednoducho nemusia myslieť na to, či si so sebou zobrali všetky potrebné doklady. Sme zvedaví, kedy sa takéhoto riešenia dočkáme aj u nás na Slovensku.

Náš tip
OnePlus aplikáciám umelo obmedzuje prístup k plnému výkonu telefónu

8.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+