MojAndroid

Množstvo vecí a objektov, ktoré sa nachádzajú okolo nás, by bolo užitočnejšie, ak by tieto veci mali inteligentné funkcie. Nemusia pritom samé premýšľať, stačí, keď si nejaký systém bude zaznamenávať udalosti, ktoré sa s týmito objektami stali, čo nám v budúcnosti môže veľmi pomôcť. Presne toto umožňuje systém eDocu, za ktorým stojí slovenská spoločnosť.

Systém eDocu slúži na zaznamenávanie udalostí týkajúce sa objektov v našom každodennom živote. Používa k tomu QR kódy a NFC čipy, vďaka ktorým je možné jednoducho pristúpiť k danému objektu a zistiť o ňom dostupné údaje. Inteligentný systém eDocu dokáže rozoznať, kto k objektu pristúpil a následne zobrazí relevantné informácie.

smart-city

A čo môžete takto sledovať a uchovávať o tom informácie? Mestá ocenia napríklad inteligentnú správu odpadov, vďaka ktorej je možné napríklad zaznamenávať skutočnú hmotnosť odpadu a na základe toho spraviť adekvátne vyúčtovanie. Tiež je takto možné priamo kontrolovať pravidelnosť zberu odpadov, čo je pre obce veľmi užitočné. Okrem toho je možné QR kódom označiť lampy pouličného osvetlenia a občania budú môcť bez problémov nahlásiť nefunkčnú lampu. Všetky tieto prvky sú pritom automaticky ukladané do systému a zobrazia sa vždy iba kompetentnému používateľovi. V prípade pouličného osvetlenia by napríklad technik videl, kedy naposledy bola menená žiarovka, no občan by tieto údaje k dispozícii nemal a našiel by tu možno iba kontakt na dané oddelenie mestského úradu, ktoré zasa servisný pracovník nepotrebuje.

facility_management

Zaujímavé využitie by ale systém mohol mať aj pre spoločnosti. Tá by si vďaka QR kódom mohla lepšie monitorovať svoj majetok. Vedela by, ako dlho je konkrétne zariadenie v spoločnosti, či už na ňom bola vykonávaná nejaká oprava, pod ktorého zamestnanca daný kus majetku spadá a podobné informácie. Samozrejme, obrovskú pomoc by tento systém predstavoval pri vykonávaní inventúry v obchodoch. Rovnako by prostredníctvom čipov alebo QR kódov bolo možné sledovať evidenciu zamestnanca. K dispozícii by vám boli informácie o jeho schopnostiach, vzdelaní a skúsenostiach. To ocenia napríklad firmy, ktoré často preskupujú zamestnancov do nových projektov.

integration

Systém budú vedieť veľmi dobre využiť aj majitelia či správcovia budov a ocenia ho aj servisní technici. Výhodou systému je, že z neho nie je možné nič vymazať a akákoľvek zaznamenaná udalosť tu už navždy zostane. Tiež sa zaznamenávajú informácie o akýchkoľvek úpravách, a tak ide o systém odzrkadľujúci reálny stav a životný cyklus daného objektu. Samozrejme, systém by mohol mať využitie aj v bežných domácnostiach, kde by ste takto mohli monitorovať napríklad svoju chladničku či iné zariadenie a majetok v domácnosti. Slovenská firma eDocu už teraz poskytuje záujemcom možnosť vyskúšať si jednotlivé komponenty ich systému. Viac informácií nájdete priamo na stránke eDocu.sk.

15.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+