MojAndroid

Pri smartfónoch sa už čoskoro okrem technických parametrov začne objavovať aj úplne nová informácia. Na štítku s názvom Eco Rating bude prehľadne uvedené do akej miery je daný smartfón ekologický. Čím vyššie hodnotenie zariadenie získa, tým menší celkový vplyv má na životné prostredie počas svojho životného cyklu.

Novinka do praxe vstupuje už od júna 2021. Ekologické hodnotenie smartfónov budú zverejňovať mobilní operátori v 24 európskych krajinách, vrátane Česka a Slovenska. Spočiatku budú posudzované smartfóny od 12-tich výrobcov, pričom sa predpokladá, že ďalšie značky sa k iniciatíve postupne pripoja. 

Hodnotenie Eco Rating je výsledkom spoločnej dohody zo strany operátorov Deutsche Telekom, Orange, Telefónica, Telia Company a Vodafone. Informuje o ňom napríklad Orange.

Informovanie zákazníka, motivovanie výrobcov

V pozadí stojí snaha o podporenie ochrany životného prostredia. Zákazník bude informovaný o tom, ktoré smartfóny sú ekologicky šetrné a výrobcovia budú motivovaní k znižovaniu ekologickej stopy svojich produktov.

Smartfóny budú na základe informácií priamo od výrobcov posudzované v celkovo 19-tich kategóriách. Výsledkom bude ucelené hodnotenie Eco Rating s maximálnym možným ziskom 100 bodov. 

Päť základných oblastí pre zákazníka

Na príslušnom štítku bude vyzdvihnutých päť kľúčových oblastí dôležitých pre zákazníka – odolnosť, opraviteľnosť, recyklovateľnosť, klimatická účinnosť a efektívnosť využívania zdrojov. Posudzuje sa celý životný cyklus, od náročnosti výroby až po možnú recykláciu či likvidáciu materiálov.

Veľmi zaujímavým môže byť napríklad ukazateľ celkovej odolnosti, ktorý posudzuje robustnosť konštrukcie, výdrž batérie a garantovanú životnosť zariadenia. Rozhodovanie o kúpe vybraného modelu by tiež ľahko mohol ovplyvniť faktor opraviteľnosti. V tomto prípade sa posudzuje jednak to, ako ľahko sa dá smartfón opraviť, no súčasne sa zohľadňujú aj ďalšie podporné aktivity, ktoré môže predĺžiť jeho celkovú životnosť.

Zapoja sa veľkí hráči

Ekologický rating už čoskoro nájdete pri smartfónoch z dielní CAT, Motorola, Doro, Nokia, Huawei, Lenovo, OnePlus, OPPO, Samsung, TCL/Alcatel, Xiaomi a ZTE. Zverejňovať ich budú mobilní operátori v rámci svojej ponuky smartfónov

Náš tip
Chcete vedieť, aká je kvalita vzduchu v okolí? Pomôžu vám tieto aplikácie
26.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+