MojAndroid

Google predstavil rad Pixel 6, ktorý ako prvý dostal dynamické témy a Android 12. V ľuďoch vyvolali rozporuplné pocity – niekomu sa to páči, inému zase nie. Keďže ešte nevieme, ako bude vyzerať čistý Android, vŕtala nám v hlave myšlienka či sa tieto dynamicky menené témy dostanú aj na iné zariadenia. Dnes však už máme odpoveď, ktorú prináša portál XDA-Developers.

Títo výrobcovia použijú dynamické témy v Androide 12

Material You bude zrejme dizajnový jazyk pre najbližšie roky v našom svete Androidu. Momentálne je exkluzívny pre zariadenia Pixel 6, avšak poznáme už mená výrobcov, ktorí sa rozhodli podporovať aspoň časti z neho. Odhaliť sa ich podarilo vďaka pár riadkom kódu, ktoré sa objavili v knižnici Google’s Material Components.

Spomínaný kúsok kódu predstavil dlhý zoznam výrobcov vrátane OPPO, Realme, OnePlus, Vivo, Xiaomi, Motorola, HMD Global (výrobca Nokia smartfónov poháňaných Androidom), Sharp, Sony, TCL, Lenovo a Google. Zahrajme si hádanku, prečítajte si ho znova a zistite, ktorí známi výrobcovia tam chýbajú. Ak ste uhádli všetkých (Samsung, Huawei, Honor) tak máte bod.

Čo bude s tými, čo chýbajú?

Otázne však ostáva, či by sme tam mali hľadať firmu Huawei. Tá predsa už buduje smartfóny na vlastnej platforme HarmonyOS. Avšak jej bývalá dcéra Honor už je plne nezávislou spoločnosťou, ktorá zjavne nebude fungovať na HarmonyOS a dokonca jej najnovší Honor 50 má aj Google aplikácie a predáva sa aj u nás.

Honor 50, ktorý sa predáva aj u nás a s Google aplikáciami | Foto: HiHonor.com

Rovnako tam chýba Samsung, ale ten zrejme zapracoval svoju vlastnú verziu dynamických tém – One UI vo verzii 4 už pomaly vychádza na zariadenia Galaxy S21 a už niečo také obsahuje. Avšak tým, že Samsung chýba v tomto kóde, nebude pravdepodobne aspoň chvíľu podporovaný aplikáciami tretích strán.

Google navyše potvrdil, že zdrojový kód dynamických tém bude dostupný aj v AOPS, teda čistom a základnom zostavení Androidu 12. Toto zostavenie využívajú vývojári a na ňom budujú svoje nadstavby, rovnako to platí aj pre vývojárov tzv. custom ROM, teda vlastnoručne upravenom systéme. Otázna je už len podpora zo strán vývojárov, či budú ochotní toto rozhranie podporovať.

Najväčším chytákom môže byť fakt, že farebné palety generované na základe vášho pozadia sa môžu líšiť od riešenia, s ktorým prišiel Google. Google vlastné riešenie nazval Monet, po známom maliarovi. Oppo vo svojom modeli Find X3 Pro na Androide 12 používa vlastný algoritmus generovania farieb. Oppo ho pravdepodobne využije aj na generovanie farieb z pozadia, miesto spomínaného riešenia s názvom Monet.

12.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+