MojAndroid

V dnešnej dobe výrobcovia smartfónov bojujú o prvenstvo tak ako v skóre v benchmarku AnTuTu, ktorý z časti prezrádza výkon zariadenia, tak aj v benchmarku DxOMark, ktorý zase odhaľuje kvalitu fotografií smartfónu. Podľa najnovších informácií existuje početné množstvo prípadov, v ktorých títo výrobcovia ponúkali peniaze za vyššie skóre. Ako na túto situáciu zareagoval samotný DxOMark?

Náš tip
Fotoaparát Xiaomi MI 8 patrí podľa DxOMark do TOP 5, prekonal Galaxy S9

V skratke povedané, DxOMark podľa vlastných slov nikdy neprebral žiadne úplatky a aj naďalej bude poskytovať hodnotenia fotoaparátov bez žiadnych poplatkov pre ich čitateľov. Výrobcovia inteligentných telefónov majú k dispozícii na prenájom aj služby, ktorých nástroj je schopný predbežne „zmerať“ počet bodov nimi používaného čipu fotoaparátu. Pre zaujímavosť, DxOMark má zatiaľ päť laboratórií, kde prebiehajú testy fotoaparátov. Trvá približne desať dní, dokým sa dostanú k finálnemu výsledku a konečnej recenzii snímača a jeho výsledných fotiek, či videí. V DxOLabs zase prebieha výroba samotných fotoaparátov DxO One.

15.6.2018
Zdroj: gizmochina
 • ccc01

  Naozaj sa jedná o meranie kvality snímača? Pretože testy sú dosť komplexné a zahŕňajú test kompletného fotoaparátu, tj. snímač, objektív, softvér… V rebríčku je veľa mobilov s rovnakými snímačmi ale s celkom odlišnými hodnoteniami.

  • Tomas JuaNex Grman

   Presne tak. V súčasnosti závisí kvalita výslednej fotky hlavne od SW. A nemyslím tým AI.

 • lololol

  Dxomark naozaj nie je mozne povazovat za objektivny portal na posudenie kvality fotografii daneho modelu. „Reference for image quality“ je tam snad iba vtip. Uz len umiestnenie P20 a P20 Pro od Huawei na prvych prieckach je na smiech, tie telefony fotia doslova priemerne, video bez OIS je tiez vtip. Najradsej si telefony testujem sam, pripadne porovnam svoje testy na gsmarene, Dxomark navstivim iba pre pobavenie.

  • Tomas JuaNex Grman

   No teda neviem, ale keď vidím výsledné detaily a vernosť pri plnej fotke napríklad z Huawei P20 Pro tak konkurencia sa mu jednoducho nemôže rovnať (pri vypnutej AI). Hlavne pri zlých podmienkach fotenia. Paradoxne na priamom slnku mi ale pripadá že napríklad Samsung často zvláda lepšie hlavne dynamický rozsah (hlavne tiene).

  • Peter Kmec

   Neviem s čím porovnávaš, keď P20 Pro podľa teba fotí priemerne. Ak porovnávaš so zrkadlovkami, tak si dovolím povedať, že fotia podpriemerne. Ak porovnávaš s premium kompaktmi, tak fotia možno priemerne. Ak porovnávaš s mobilnými telefónmi iných značiek, tak fotia rozhodne najlepšie. Nie síce vždy výsledná fotografia je najlepšia, ale podanie farieb, nočné snímky a hĺbka detailov pri 40Mpx snímaní nemá moc konkurenciu…
   OIS pri videu je pravda, ale to osobne nepoužívam.

   • Freeloader8

    a nie si ty nahodou len zaujaty vlastnik P20?

    predtym nez mi odpovies, tiez som bol naivny ako ty a potom som si spravil blind test na youtube a bol som v soku, odporucam ti to iste

    • Peter Kmec

     Nie som zaujatý. Pred kúpou P20 Pro som si prešiel všetky možné testy fotoaparátov, či už na SK alebo zahraničných portáloch. V 95% prípadoch vyhral P20 Pro. Preto som sa preň aj rozhodol. Jasné, má svoju muchy, a nie je ich málo (viď. spomínané OIS), ale takmer vždy na koniec každého testu povedia, že aj tak by momentálne brali P20 Pro.
     Rozhodoval som sa medzi S9+ a P20 Pro. A ako hovorím, po všetkých tých pozretých testoch vyhral P20 Pro.
     Aj tu na MôjAndroid.sk robili blind test, kde ho porovnávali s iPhonom X. Ľudia hlasovali a iPhone X aj vyhral. Ale na konci článku bolo jasne napísané, že P20 Pro robí lepšie fotky, kvalitnejšie fotky a čo je hlavné, podáva reálnejšie farby. To, že ľuďom sa páčia instagramové omaľovánky, to už je vec druhá. Preto výsledky blind testov nie sú veľavravné pre ľudí, ktorý radšej na prvý pohľad horšie vyzerajúcu realitu, ako realitu skrytú za ružovými okuliarmi tak, aby vyzerala pekne.

+