MojAndroid

Portál DxOMark si v posledných rokoch vybudoval celkom slušnú reputáciu na poli testovania a hodnotenia fotoaparátov v smartfónoch. Samozrejme, metóda testovania portálu nevyhovovala každému a hoci sa to ani teraz určite nezmení, aspoň sa testovanie prispôsobí novým štandardom. Tú predchádzajúcu totiž portál používal od roku 2012, no teraz v testovaní zohľadní moderné prvky, ako funkcie duálnych fotoaparátov či selfie kameru.

Nové, modernejšie metódy

Medzi základné zmeny v metóde testovania patrí práve testovanie funkcií duálnych fotoaparátov. DxOMark sa zameria na testovanie rozmazania pozadia, čo je funkcia, ktorú nájdeme v mnohých smartfónoch s duálnymi fotoaparátmi. Portál bude tiež testovať kvalitu priblíženia, keďže to mnohí výrobcovia smartfónov prezentujú ako jedno z lákadiel ich duálnych kamier.

Portál sa tiež viac zameria na hodnotenie kvality fotografií v nižšom osvetlení a aj kvalitu dynamického rozsahu. Skrátka, svoju pozornosť sústredí na všetko, čo je v súčasnosti pri smartfónovej fotografií dôležité. Na základe toho už niektoré smartfóny prešli opakovaným testom a na prvom mieste je dvojica Google Pixel a HTC U11, ktoré získali zhodne po 90 bodov. Portál otestoval najmä telefóny, ktoré sa v minulosti objavovali na absolútnej špici rebríčka. iPhone 7 získal po novom 85 bodov, iPhone 7 Plus 88 bodov a Samsung Galaxy S6 Edge 82 bodov.

Noví lídri v rebríčku

Samozrejme, ani teraz nemusí byť hodnotenie fotoaparátov portálom DxOMark relevantné pre všetkých používateľov. Je skutočne náročné zoštandardizovať a do jednoduchého skóre zhrnúť niečo také náročné, ako je fotoaparát na smartfóne. Okrem toho tu hrá veľkú rolu aj subjektívny názor používateľa, čo sa do takéhoto skóre nikdy zahrnúť nedá. Je to ale dobrý odrazový mostík pre všetkých, ktorí si chcú porovnať kvalitu fotoaparátov na rôznych smartfónoch v približne rovnakých podmienkach. Detailnejší opis novej metódy hodnotenia nájdete na tomto odkaze. Porovnanie s predchádzajúcou metódou sa nachádza tu.

Zdroj: DxOMark via Android Central

13.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+