MojAndroid

Dvojfaktorová autentifikácia (2FA) je bezpečnostný mechanizmus, ktorý vyžaduje od používateľa poskytnutie dvoch rôznych typov overovacích informácií na overenie svojej identity. Tieto typy informácií môžu zahŕňať niečo, čo používateľ vie (heslo) alebo vlastní (smartfón, token a podobne).

Nemali by ste prehliadnuť:

Slúži na zvýšenie bezpečnosti online účtov a systémov. Aj keby útočník získal informácie k účtu, čiže prihlasovacie meno a heslo, do účtu sa bez získania druhého faktoru nedostane. Ide o funkcionalitu, ktorú odporúčame nastaviť absolútne všade, kde to je možné a v každej službe, ktorá túto možnosť ponúka. Pre potenciálneho útočníka sa tým váš účet stane neporovnateľne bezpečnejší. 2FA poskytuje ďalšiu úroveň ochrany pred útokmi typu phishing, únikom hesiel a inými faktormi kybernetických útokov. Ide o veľmi jednoduchý, no účinný spôsob zabezpečenia.

Ako ste si iste všimli, takúto ochranu môžete mať nastavenú aj vo vašom Google účte. Zabezpečenie je na úrovni účtu, takže sa netýka vyslovene Androidu. Svoj Google účet určite používate na svojom iPhone či inom zariadení, z ktorého sa pripájate. Nie každý však dvojfaktorovú autentifikáciu využívať chce. V tomto návode si povieme, ako ju vo svojom Google účte aktivujete a deaktivujete.

Zapnutie a vypnutie pomocou počítača

Proces je veľmi jednoduchý. V prvom rade sa potrebujete dostať do svojho Google účtu. Samozrejme, je potrebné sa doň prihlásiť. Následne zvolíme Zabezpečenie a Dvojstupňové overenie.

V ďalšom kroku, pokiaľ máte dvojstupňové overenie vypnuté, musíte zvoliť takzvaný druhý krok. Čiže metódu, podľa ktorej sa bude váš účet overovať. Môže ísť o telefónne číslo, autentifikátor, výzvu od Googlu alebo prístupový kľúč. Teraz už len stačí funkcionalitu zapnúť a hotovo. Pokiaľ ste ju už mali zapnutú, jednoducho ju tu vypnete.

Vypnutie pomocou telefónu s Androidom

Na to, aby ste dvojfaktorovú autentifikáciu aktivovali alebo deaktivovali, nepotrebujete mať pri sebe počítač. Urobíte to jednoducho aj vo svojom smartfóne. Stačí vojsť do Nastavení a následne zvoliť Google. Následne ťuknúť na Spravovať účet Google. Teraz vojdeme do zložky Zabezpečenie a Dvojstupňové overenie. Tu ho môžeme jednoducho zapnúť a vypnúť. Hotovo.

Ukážte podvodníkom, že sú na vás krátki

Svet kybernetických zločincov sa  točí v  drvivej väčšine prípadov okolo peňazí. Niet preto divu, že práve služby bankovníctva sú v masívnych rozmeroch cieľom podvodov a útokov najrôznejšieho typu. Často ide o ľahko zarobené peniaze, ku ktorým sa  zločinci nemusia dopracovať zložitými útokmi. Obete zväčša doplatia na  psychologickú manipuláciu alebo jednoducho naletia podvodu.

Platí pritom, že útočníci nemusia vymýšľať koleso, keďže staré praktiky aj  naďalej fungujú. Medzi osvedčené nástroje patrí phishing, pri ktorom sa  útočníci vydávajú za  banku, buď prostredníctvom mailu, SMS správy (smishing) alebo telefonátu (vishing). Obeť väčšinou dostanú pod časový tlak a  donútia k  unáhlenému konaniu, v  rámci ktorého odovzdá útočníkovi citlivé informácie.

Prečítajte si e-book “Ako byť Smart a nesadnúť na lep podvodníkom 2024” v druhej edícii revidovanej pre rok 2024 a zistite, aké najrôznejšie podvody na nás číhajú. Nájdete v ňom množstvo dôležitých rád, ktorých by sa mal držať každý používateľ internetu a smartfónu.

Na to, aby ste získali e-book “Ako byť Smart a nesadnúť na lep podvodníkom 2024”, stačí uviesť váš e-mail a potvrdiť obchodné podmienky cez formulár pripnutý nižšie.


Predajný formulár je vytvorený v systéme SimpleShop.cz.
Náš tip
Za tieto aplikácie si Slováci radi zaplatia. Prinášame vám TOP10
11.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+